Hamilelikte Rahim Açılması Nasıl Olur, Belirtileri Nelerdir?

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Eki 26, 2022 Yorum Yok

Hamilelikte rahim açılmasının nasıl olduğu ve nasıl belirtiler verdiği bilhassa hamileliğin son devrine yaklaşan anne adaylarının hayli merak ettiği ve telaşlandığı bahislerin başında gelirken bu noktada rahim açılması tanımlamasının tam olarak belirtilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Rahim Açılması Ne Manaya Gelir?

Hamilelikte rahim açılması nedir sorusu için verilecek yanıt, bayanların hamilelikleri boyunca kapalı olan ve doğuma hakikat açılmaya başlayan rahimlerinin doğumun başlamasıyla birlikte kasılmaların da bir sonucu olarak tam olarak açılmasına verilen isimdir. Literatürde rahmin tam olarak açılmasına kadar geçen müddet de rahim açılması olarak söz edilir. Burada rahmin tam olarak açılması manasında kullanılan tanımlama rahmin 10 cm açılması olarak da tabir edilmekle birlikte, doğumun başlamasıyla birlikte bu mühletin ortalama 6-10 saat olarak gerçekleştiği de görülmektedir.

Gebelikte Rahim Açılması Belirtileri

Gebelikte rahim açılması belirtileri doğumun başlama belirtileriyle birebir olmakla birlikte genel manada anne adaylarının kasılmalar başladıktan çok mühlet sonra sancıları ortaya çıktığından doğum da başlamış olmaktadır. Bu sayede birinci evre sona bile ermiş olabilir.

  • Karında şiddetli kasılma ve çekişme
  • Yürümekte zorluk çekme
  • Şiddetli formda telaş duyma
  • Su gelmesi (su akıntısı) gebelikte rahim açılması belirtileri olarak belirtilebilir.

Rahim Açılması Nasıl Başlar?

Doğumu başlatanın bebeğin kendisi olmasından hareketle bebeğin ürettiği hipofizer hormonu progesteron hormonunda düşüklük meydana getirirken bu düşüklük sonucunda ositosin hormonunun kasılmalara sebep olduğu görülmektedir. Eş vakitli olarak uterustaki prostaglan hormonu çoğalıp kasılmaları yoğunlaştırdığında mukoza tıkacı dışa atılarak halk ortasında “su gelmesi” ismi verilen durum gerçekleşir. Bu durum doğumun tam olarak başlaması manasına da gelmektedir. Hamilelikte suyun gelmesi gebe bayanın durumuna nazaran doğumdan evvelki iki saat ile iki gün ortasında değişebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir