Hamilelikte FSH Düşüklüğü Nedenleri Ve Tedavisi

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Eki 26, 2022 Yorum Yok

Hamilelikte FSH düşüklüğü nedeni hipofiz bezinde oluşabilecek bir rahatsızlığa bağlı olarak hormon düzeyinde meydana gelen azalmalardır. FSH hormon bedelleri çocuk sahibi olunmasını etkileyen değerli hormonlardır ve düşük ya da yüksek olması hamilelik üzerinde epeyce tesirli olmaktadır. Hipofiz bezine bağlı olarak çalışan FSH hormonu bayanların regl devirlerinde ve yumurtlama devirlerinde tesire sahiptir ve gebelikte plasenta oluşmasını sağlaması açısından gerekli olmaktadır.

Hamilelik sırasında bayanlarda meydana gelen daima açlık hissi ve çok derecede gerilimli olma durumları FSH hormonu düşüklüğüne bağlı olan sorunlar olmaktadır. FSH hormon düşüklüklerinde;

  • Çok zayıf olmak ile ya da hipofiz bezlerindeki sıkıntılardan ötürü yaşanan bu durumda yumurta ve spermlerin olmaması kelam konusu olabilmektedir.
  • Çok zayıf olan şahısların kendi kilolarına dönmeleri için tedavi edilmeleri gerekir.
  • FSH düşüklüğü nedeni ile çok derecede kilo kaybı yaşanması yumurtalık kanser riski taşındığını gösterebilir.

Hamile Kalmak İçin Olması Gereken FSH Değerleri

FSH düzeyi bayan ve erkeklerdeki cinsel organların çalışma durumunda göstermekte ve bu nedenle yapılan testlerde FSH hormonu kaç olursa hamile kalınır sorusu şu halde cevaplanabilmektedir;

  • FSH hormon bedeli 10 üniteden küçük olması kıymetin olağan olduğunu gösterir. Bu durumda hamilelik gerçekleşme oranı epeyce yüksek olur.
  • FSH hormon kıymetinin 10 üniteden yüksek olması gebe kalma durumunu riske sokmaktadır ve gebe kalma talihini zayıflatır.

FSH Yüksek Pahaları Nasıl Düşürülür?

FSH hormonu yüksekliği yaş ile birlikte yumurtalık rezervlerindeki azalmayla temaslı olmakta ve geri dönüşü bulunmamaktadır. Yaş ilerledikçe bayanların yumurta kalitelerinde bozulmalar ve sayılarında azalmalar meydana gelir ve bu durumun ilaçlar ve tedaviler ile düzeltilme imkânı bulunmaz. Yaş ile kontaklı olan fsh yüksek pahalarını düşürmek için yapılması gereken tedavi formülü yerine pahanın daha yükselmesini önlemeye çalışarak hamilelik elde edilmesi gerekir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir