Hamileliğin İlk Üç Ayı

Anne/Çocuk, Sağlıklı Yaşam Ağu 16, 2022 Yorum Yok

HAMİLELİĞİN İLK ÜÇ AYI

  • BULANTI VE KUSMA

Özellikle ilk aylarda aşırı derecede  Bulantı sabahları çok rahatsız edici olur. Midelerini fazla doldurmamalarını, küçük porsiyonlar halinde yemek yemlerini, kuru yiyecekleri tercih etmelerini, sigara içiyor ise derhal bırakmaları gerekiyor. Yağlı ve kızarmış gıdaları kesmeleri gerekir. Eğer ki günde 5 i geçen bir kusmalarınız varsa doktorunuza başvurmanız gerekir. Çünkü yoğun, bitkin görünümde çok hızlı kilo kaybetmeye başlarsınız.

  • AŞERME

Bazı yiyeceklere karşı dayanılmaz bir isteğiniz olur. Bunlar sadece besinlerle kalmaz. Bazen aşerme kireç, toprak, sigara külü, petrol, diş macunu gibi değişik maddelerin isteği halinde de ortaya çıkabilir.

  • MİDE YANMASI

Yemek arasında ve yemeklerden sonra mide yanmaları ve geğirmeler rahatsız edici olabilir. Bu tür şikayetleri olan anne adayımızın acı, ekşi, baharatlı, salçalı, sirkeli, kızartmalı gibi yiyecekleri yememeleri lazım.

  • KABIZLIK VE ŞİŞKİNLİK

Posa bırakan sebze, meyve ve yeşil salata gibi yiyecekleri bol bol yemeli, konserve türü yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Baş dönmesi ve çarpıntı ve bayılma meydana gelebilir. Sık sık idrara gitmek isteyebilirsiniz. Uykusuzluktan şikayetçi  tam tersi çok uyumaktan şikayetçi olabilirisiniz. Saç dökülmesi de meydana gelebilir.

  • DÜŞÜK TEHTİDİ

Gebeliğin genellikle ilk aylarında olur. Aniden kahverengi ve kırmızı renkte kanamanızbel ve kasıklarında şiddetli ağrılar olabilir. Bu gibi gebelerin acilen doğum hekimine gitmeleri gerekir. Aksi halde şikayetler daha şiddetlenir düşük önlenemez.  Aşırı kanamadan dolayı anne adayımızdan da hayatı tehlikeye girer.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir