Ana Kadın | Annelere özel kadın sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne/Çocuk
  4. »
  5. Gebelikte Kese Ne Vakit Görülür?

Gebelikte Kese Ne Vakit Görülür?

admin admin -
86 0

Gebelik kesesi ne vakit görülür? Gebelikte kesesinin görülmesi yaklaşık olarak 4 ile 5. Haftalarda olur. Ultrason ile gebelik kesesinin görülmesi 6. Haftada kesin olarak gerçekleşmelidir. Gebelik kesesinin çapı yaklaşık olarak 2-4 mm civarındadır. Kese boyutuna nazaran gebelik haftası hesaplaması da yapılır. Gebelik ilerledikçe kese boyuta da artar. Örneğin gebelik 5 haftaya gelince gebelik kesesi de yaklaşık olarak 20 mm’ye kadar ulaşır.

Gebelik Kesesi Muayenesi Nasıl Yapılmalıdır?

Gebelik kesesi muayenesi iki farklı halde yapılır. Birincisi karından bir oburu ise vajinadan ultrasondur. Karından bakmaya abdominal, vajinadan ultrasona ise transvajinal ismi verilir. Gebelik kesesi ölçüleri de bu ultrason sistemi ile belirlenir.

Ne Vakit Dış Gebelikten Kuşku Edilmelidir?

Gebelik kesesinin haftasına nazaran küçük olması kimi sonlara işaret ediyor olabilir. Örneğin kandaki HCG pahası 5. Haftada 1500 ile 2000 IU/ml aralığına gelmesine karşın kese görülmüyorsa dış gebelik olabilir. Dış gebelik kuşkusu olan bireylere de farklı testler de yapılır ve ona nazaran bir tedavi tekniği uygulanır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir