Gastrit Diyeti: İşte Bilmeniz Gerekenler

Güzellik Kas 01, 2022 Yorum Yok


Mide zarının iltihaplanması olan gastrit, birçok farklı biçimde ortaya çıkabilir. Ekseriyetle mideniz, yüksek asidik ortamıyla başa çıkacak kadar güçlüdür. Lakin Helicobacter pylori, alkol yahut birtakım ilaçlar üzere belli bakterilerin neden olduğu olağan muhafazadaki bir bozulma gastrite yol açar.

Gastriti tedavi ederken, yediğiniz yiyeceklerin durumunuz üzerinde Önemli biçimde Olumlu yahut kimi Olumsuz bir tesiri olabilir. Gastrit diyeti uygulamak, sindirim sıhhatini güzelleştirmeye, semptomları hafifletmeye ve kendinizi daha düzgün hissetmenize Yardımcı olur. Sağlıklı yiyecekler yemek, daha düzgün sıhhate hakikat uzun bir yol kat edebilir. Gastrit, Müsait diyeti hakikat ölçüde almaya başlarsanız üstesinden gelebileceğiniz bu türlü bir durumdur.

Gastrit Diyeti: Önerilen Gıdalar​


Diyet faktörleri bireyden bireye değişir. Bu nedenle gastrit diyetinde neler yiyebileceğinizden bahsetmeden Evvel bu rahatsızlığı olan şahısların farklı besinlerden etkilendiğini unutmayın.

Gastritiniz yahut mide ülseriniz varsa meyve, zerzevat ve tam tahıllı yiyeceklerden oluşan daha doğal bir diyet öncelik listesinin başında gelir. Gastrit diyetinin esas besin kümeleri şunları içerir:

Taze Meyve ve Sebzeler​

Sebzelerde şeker ve yağ içeriği asgaridir. ek olarak, sağlıklı bir bitki besin unsuru olan güzel bir lif kaynağıdırlar. Müsait seçenekler ortasında kuşkonmaz, brokoli, karnabahar, salatalık, yeşil fasulye, lahana, patates ve ıspanak bulunur.

Narenciye dışındaki meyvelerin gastrit semptomlarına neden olma mümkünlüğü daha düşüktür. Meyve yeterli bir lif, magnezyum, potasyum ve C vitamini kaynağıdır. Yiyebileceğiniz birkaç meyve elma, avokado, muz, çilek, kavun, şeftali ve armuttur.

Meyve ve sebzelerden alınan sindirilmemiş diyet lifi, kısa zincirli yağ asitlerini bütirat yapar. Bütirat, bağırsak mikrobiyomunuzu beslemek için prebiyotikler oluşturduğundan Olumlu bir tesire sahiptir. Sonuç olarak, gastrit de iç olmak üzere gastrointestinal problemlerinizi azaltır.

Anti-inflamatuar Gıdalar​

Birkaç araştırma , bir iltihaplı hastalık olan gastriti, Apse önleyici bir diyetle tedavi edebileceğinizi gösteriyor. İltihap önleyici besinler midedeki asit ölçüsünü azaltarak mide zarının uygunlaşmasını sağlar.

doğal anti-inflamatuar özellikler içeren besinler şunlardır:

  • Aloe vera suyu, yeşil çay ve zencefil çayı
  • Yağlı balıklar: Somon, sardalye, hamsi, uskumru
  • Lahana, ıspanak, brokoli, dolmalık biber, mantar, rezene
  • Yaban mersini, çilek, ahududu
  • Badem, fındık, fıstık, ceviz, antep fıstığı (tuzsuz yemeyi unutmayın)
  • Zerdeçal üzere baharatlar

Probiyotik Gıdalar​

Probiyotikler açısından Güçlü yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi H.pylori ile savaşmaya ve gastrit semptomlarını hafifletmeye Yardımcı olur. Bu yüzden bir dahaki sefere alışverişe gittiğinizde yoğurt ve ekşi mayalı ekmek almayı unutmayın.

Probiyotik tüketmenin standart bir yolu, fermente besinler da bir kaynak olabilse de, destektir. Tanıdık Besin kaynakları ortasında doğal yoğurt, yumuşak peynir, ekşi mayalı ekmek ve lahana turşusu bulunur.

Not:
Gastritli bireylerin, durumu daha da kötüleştirmemek için düşük asitli meyvelere, lif bakımından Varlıklı sebzelere, yağsız proteinlere ve probiyotiklere öncelik vermesi gerekir. Fakat gastrit diyetinin şahıstan bireye farklılık gösterdiğini unutmayın. Sağlıklı bir kiloya sahip hastaların kısıtlayıcı bir diyete uymalarına gerek yoktur. Lakin obez ve gastritli bir şahıs için tıpkı açıklamayı yapamayız.

Kaçınılması gereken yiyecekler​


Hangi Besin eserlerinden büsbütün kaçınmanız gerektiğini anlamak Fazla değerlidir. Gastrit ile uğraşırken yahut güzelleşirken kaçınmanız gereken bütün diyet tahriş edicilerini tartışacağız.

Rastgele bir fast food yemekten kaçınmak Fazla değerlidir. mesela işe giderken hamburger yemek, ne kadar Müsait olursa olsun, bedeniniz için nihayet derece berbattır. Şu anda ortadaki farkı belirleyemeseniz bile midedeki asit salgılarının artması mümkündür.

Uzak durmanız gereken öbür Besin hususları ise şunlardır:

Yüksek Yağlı Gıdalar​

Kızarmış ve yağlı yiyecekler alt özofagus sfinkterini gevşeterek mide asidinin Yemek borusuna Geri kaçma mümkünlüğünü artırır ve ayrıyeten midenin bu yiyeceklerin boşalmasını geciktirebilir.

Günlük Yekün yağ alımınızı azaltmak Yardımcı olabilir zira yüksek yağlı yiyecekler Yemek gastrit riskinizi artırır. Patates kızartması, soğan halkası üzere bütün kızarmış yiyecekleri ve derin yağda kızartılmış dana eti, domuz eti, kuzu eti ve patates kızartması üzere öbür eserleri içerir.

Turunçgiller​

Sağlıklı bir diyette meyve ve sebzeler Fazla değerlidir. Bununla birlikte, kimi meyveler, Özellikle asit içeriği yüksek olanlar, gastrit semptomlarını kötüleştirebilir yahut tetikleyebilir. Sık sık asit reflüsü yaşıyorsanız, bu hasarlı mide astarının bir işareti olabilir. Bu nedenle limon, misket limonu, ananas, domates, portakal ve greyfurt üzere meyveleri kesmeli yahut büsbütün bunlardan kaçınmalısınız.

Baharatlı yemek​

Soğan ve sarımsaklı ekşi ve baharatlı yemekleri yedikten sonra birçok insan mide ekşimesi yaşar. çok fazla soğan yahut sarımsak tüketiyorsanız, öğünlerinizi günlüğünüzde dikkatli bir halde takip edin. Baharatlı yiyecekleri çok yemenin yanı sıra, süratli Yemek de midenizi tahriş edebilir.

Not:
Gastrit diyeti sırasında yüksek yağlı yiyeceklerden, kızarmış yiyeceklerden, turunçgillerden ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Velhasıl, asidik bir şey tüketmekten kaçının. Bunun yerine, diyetinizdeki alkali Besin hususlarının sayısını artırın. Bedenin asit düzeylerini dengelemeye Yardımcı olur ve mide zarı hasarına karşı korur.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir