Evliliklerde Yaşanan En Büyük Sorun

Aşk/İlişkiler, Genel Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bir analiz gerçekleştirdi. Analizin konusu Türkiye’deki aile yapısıydı. Analizin sonuçlarına göre evliliklerde yaşanan en büyük sorun ev işleri ve çocuk bakımıdır. Türkiye genelinde bu iki sorunun başı çektiği görülmüştür.

Evliliklerde Yaşanan En Büyük Sorun

Çalışma raporuna göre Türkiye’de bir hande ortalama 3,6 kişi yaşıyor. En çok hane halkına sahip iller ise genelde az gelişmiş ve çok nüfuslu illerdir. Güneydoğu Anadolu ve Orta Anadolu illeri başı çekmektedir. Ülke genelinde aile yapısının % 70’ini çekirdek aileler oluşturmaktadır. Kalan oranın % 18’ini dağılmış aileler oluşturmaktaydı. Kalan % 12 de geniş ailelerden oluşmaktadır.

Hanelerin % 26’sında kiracı, % 61’i de ev sahipleri oturmaktadır. Türkiye’de en yaygın konut tipi % 43 ile 2+1 şeklindedir. Çocuğu olan ailelerin % 50’si çocuğuna yeni bir oda tahsis edemiyor. Hanelerin % 50’sinde odun ya da kömür sobası kullanılıyor. Odun ve kömür kullanma oranı şehirlerden kırsala kayıldığında ise % 83’lere çıkıyor.

Araştırma sonucuna bakıldığında insanların genelde 18 ila 29 yaş arasında evlendiği görülmüştür. Evliliklerin % 87’si 18 ila 29 yaş arasında yapılmaktadır. Evlenen bireylerin % 57’si 18-24 yaş arasındadır.

Hanelerin % 98’inde buzdolabı bulunmaktadır. % 94’ünde çamaşı makinesi ve % 91’inde de cep telefonu bulunmaktadır. Evlerin % 89’unda televizyon ve ütü bulunmaktadır. Çöp öğütücü sadece % 2’de bulunmaktayken, çamaşır kurutma makinesi de % 4’lük bir kısımda bulunmaktadır.

Aile ya da konu, komşu aracılığıyla evlenme oranı % 39 iken eğitim seviyesi yükseldikçe tanışarak evlenenlerin oranı artıyor. Görücü usulü evliliklerin oranı ise % 51 civarındadır. Bunların da % 10’luk kısmının evlenirken fikrine hiç sorulmuyor.

 

 

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir