Evliliklerde İlk 5 Yıl Kritik

Aşk/İlişkiler, Genel Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Boşanmaların yarısına yakını evliliklerin ilk 5 yılında meydana geliyor. Yapılan araştırmalara göre evliliklerin % 40.3’ü ilk 5 yıl içerisinde boşanma ile sonuçlanıyor.

Evlilikler ilk 5 yılı geçirdikten sonra 16. yıla geldiklerinde yeni bir zorlu süreç başlıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) boşanma istatistiklerini yayınladı. Bu bilgiye göre toplam 125.305 çift evliliklerinin ilk 5 yılı içerisinde boşandı. Boşananların % 21.5’i ise evliliklerinin 6 ila 10 yılı içerisinde boşandı. % 14.1’i ise evliliklerinin 11 ila 15. yılı içerisinde boşandı. % 23.8 ise evliliklerinin 16. yıldan sonrasında boşandı. Bu istatistiğe bakarak şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz ki her 5 yıl evlilikler için riskli bir süreç..

Evliliklerde İlk 5 Yıl Kritik

En fazla boşanmanın yaşandığı yer 27.024 çift ile İstanbul’dur. Bu boşanmaların % 36.5’i evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşiyor. % 22.2’si 6 ila 10 yıl içerisinde gerçekleşiyor.

Araştırmalar İstanbulluların daha geç evlendiğini gösteriyor. Erkekler ortalama 27.7 yaşında evlenirken, kadınlar da 24.8 yaşında evleniyor. Evlenme yaşı doğu illerine gidildikçe de düşüyor. 21 yaşına kadar iniyor. Bu rakamlar ortalama rakamlardır.

Boşanmaların temelinde genelde sosyo ekonomik faktörler bulunmaktadır. Kapitalizm nedeniyle aileler yoksulluk çekiyor ve böylece dağılmak zorunda kalıyor. Kapitalizmin yol açtığı gelir eşitsizliği, işsizlik gibi durumlar yuva yıkan faktörler arasında yer alıyor. Uygunsuz çalışma şartları nedeniyle çiftler birbirini daha az görüyor. Bu durum boşanmaları arttırıyor.

Evlilikler bu ortamda aslında zaten temelde mutsuz bir şekilde kuruluyor. Bu da ilk 5 yıl içerisinde boşanmalara neden oluyor. Kadının ve erkeğin kariyerinde sıkıntılar olması, maddi durumun kötüye gitmeyi, tarafların işsiz kalması, çok uzun saatlere çok az paraya çalışılmak zorunda olması boşanmaları arttıran ve hatta evliliklerin sağlam temele oturmama nedenleri arasındadır.

 

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir