Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır?

Güzellik Eki 26, 2022 Yorum Yok

Dukan diyeti; beslenme uzmanlığı yapan Fransız Pierre Dukan’ın bulup, öbür beşerler ile de paylaştığı bir diyet programıdır. 2011 yılında ABD’de piyasaya sürülen Dukan Diyeti Kitabı ile bu diyetten çok fazla sayıda insan haberdar olmuştur. Bu diyet programının 4 basamaklı hali ve hangi besinlerin tüketilmesi gerektiği, bu kitapta listelenmiştir. Dukan diyeti; protein yüklü beslenme formunu tavsiye eden bir diyettir. Maksat; karbonhidrat yüklü beslenmekten uzaklaşıp, protein yüklü bir beslenme sisteme edindirmektir.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti aşağıdaki 4 basamaktan oluşmaktadır:

  • Atak Kademesi: Kişinin verdiği kiloya nazaran değişiyor olsa da genel olarak 2 ile 10 gün ortası süren bir periyottur. Bu devirde kişi yalnızca saf protein ve yulaf ekmeği tüketmelidir. Bu süreçte günde yalnızca bir buçuk yemek kaşığı kadar karbonhidrat tüketimine müsaade verilir. Tıpkı vakitte bu periyotta en azından günde 20 dakika olmak üzere spor yapılmalıdır.
  • Seyir Kademesi: Atak kademesinde yenilenlere ek olarak, müsaade verilen 32 adet zerzevatın tüketilebildiği evredir. Birinci evredeki karbonhidrat müsaadesi bu evrede iki yemek kaşığıdır ve yapılan sporun müddetinin de 30 dakikaya çıkarılması beklenmektedir.
  • Sağlamlaştırma Kademesi: Seyir evresinde yenebilenlere ek olarak; tahıllı ekmek, meyve ve peynir üzere besinlerin tüketimine müsaade verilen evredir. Verilen kiloların geri alınmaması hedefini taşımaktadır. Bu evreye kadar toplamda verilmiş olan kilonun 10 katı kadar gün uygulanması gereken etaptır.
  • Koruma Kademesi: Sağlamlaştırma evresi bittikten sonra başlayan bu evre, kişinin ömrünü kaplayan sürece denk gelir. Şimdiye kadar yapılanların motamot yapılmaya devam edildiği kademedir.

Dukan Diyeti Yapanlar Ne Diyor?

Dukan diyetini nizamlı ve aksatmadan uygulayan şahıslar; başta 5 günde 5.5 kilo vermektedir ama sonrasında bu verdikleri kiloyu korumaktadırlar. Dolayısı ile bu diyetin en sıkıntı periyodu birinci evresidir. Birebir vakitte diyeti yapan şahıslar bu süreçte açlık hissi hissetmemektedirler.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir