Ana Kadın | Annelere özel kadın sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güzellik
  4. »
  5. Daima yemek yeme isteği neden olur, hastalık belirtisi midir?

Daima yemek yeme isteği neden olur, hastalık belirtisi midir?

admin admin -
92 0

Sürekli yemek yemek modern dünyanın en önemli ve yaygın hastalıklarından biridir. Çok ve sıhhatsiz yemek yeme istediği duygusal sebeplerle meydana gelebileceği üzere, sıhhatsiz ve hormonlu besinlerin bedenin muhtaçlık duyduğu besin ögelerini tam olarak karşılamaması sebebiyle bu gereksinim ortaya çıkar. Obeziteye kadar götüren çok yemek yeme hastalığının tıbbi ismi ise polifaji olmaktadır. Polifaji sık sık ve çok halde yemek yeme hastalığıdır. Bilhassa daima aç hissetme ve asla doymama hissi ile kendini belirli eden polifalji, çeşitli sebeplerle meydana gelir.

Sürekli Yemek Yeme İsteği Sebepleri Nelerdir?

Sürekli yemek yeme isteği nedenleri oldukça farklıdır. Çoklukla çok yemek yeme alışkanlığının altına duygusal sebepler yatar. Bunun yanı sıra fizikî olarak daima yemek yeme alışkanlığı beynin doyma hislerini körelttiği için yedikçe yemek istemek üzere bir kısır döngüye giriliyor. Her vakit aç hissetmek, en olumsuz ve sıhhat açısından makûs durumların başında gelir. Aşırı yemek yeme sonucunda obezite meydana gelebilir. Bunun yanı sıra daima yemek yeme kaynaklı olarak nefes darlığı ve çok kilo üzere durumlar meydana gelebilir.

Sürekli Yemek Yeme İsteği Tedavisi Nasıldır?

Sürekli yemek yeme isteği tedavisi için öncelikli olarak farkındalık yaratılmalıdır. Süratli ve tempolu biçimde yemek yemekten vazgeçmek hayli değerlidir. Çok gerilim, gereksiz yemek yemeye yol açar. Bu sebeple gerilime başa çıkma metotları geliştirilmeli ve en uygun formda gerilimle başa çıkarak, fazla yemek yemekten uzak durulmalıdır. Bunun yanı sıra sigarayı ya da alkol üzere alışkanlıkları bırakmak, daha fazla yemek yeme gereksinimine yol açabilir. Bu üzere durumlarda uzman ve profesyonel bir yardım almak hayli kıymetlidir. Çok yemek yeme istediği hamilelik üzere hormonal değişimlerin meydana geldiği periyotlarda görülebileceği üzere her yaştan bireyde de meydana gelebilen meselelerden biridir. Ömür biçimi değişiklikleri ve farkındalık bu noktada kişinin en büyük destekçisi olacaktır. Şayet yemek yeme ferdî tedbirler ve önlemlerle önüne geçilemiyorsa, uzmanlardan takviye almak ve bu noktada yemek yemeyi engellemek için medikal bir tedaviye başlamak gerekebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir