Ana Kadın | Annelere özel kadın sitesi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Anne/Çocuk
 4. »
 5. Çocuklarda Bıngıldak Ne Vakit Kapanmalıdır?

Çocuklarda Bıngıldak Ne Vakit Kapanmalıdır?

admin admin -
69 0

Çocuklarda bıngıldak kapanması, başın ön ve art kısmında yer alan yumuşak dokunun sertleşerek kemikleşmesini söz etmektedir. Bebeklerin doğum kanalından zorlanmadan çıkması nedeniyle yumuşak olan bıngıldak, beyin gelişimi açısından da büyük kıymete sahiptir.

 • Başın önünde yer alan kısmı doğumdan 2 ay,
 • Başın art kısmında ise doğumdan 12 ila 18 aylık

Sonra kapanmaktadır. Bıngıldağın geç kapanması kadar erken kapanmasının da riskli olduğu bilinmekte olup erken kapanması durumunda sistemli olarak baş etrafı ölçülerek bebek gelişimi denetim edilmektedir.

Bıngıldak Neden Erken Kapanır?

Kraniosinostoz olarak isimlendirilen bıngıldağın erken kapanması ve D vitamini ortasında bir bağlantı bulunmasının yanı sıra farklı nedenlerden ötürü bıngıldak olağan müddetlerinden evvel sertleşebilmektedir.

 • D vitamini damlasının kullanımı,
 • Paratiroid bezinin fazla çalışması,
 • Genetik bozukluklar,
 • İskelet gelişim sistemi bozuklukları,
 • Hidrosefali

Bıngıldağın erken kapanmasına yol açan nedenlerdir. Zeka geriliğine neden olabilecek bu durum için tıbbı takviye alınarak çocuk gelişimi sık dönemlerle denetim edilmelidir.

Bıngıldak Çökmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Beynin gelişimi açısından da değerinin bulunması, bilhassa birinci çocuklarına sahip oldukları periyotta ebeveynlerin bıngıldak çökmesi nedeniyle huzursuz olmalarına sebep olmaktadır. Baskı uygulanmadığı sürece bıngıldağa dokunmak ve yıkamak beyni koruyan zar nedeniyle rastgele bir ziyan vermemektedir.

Bıngıldak Neden Geç Kapanır?

Bıngıldağın geç kapanması D vitamini eksikliğinden kaynaklı raşitizm hastalığı olarak isimlendirilmektedir. D vitamini eksikliği ile birlikte hiporoid rahatsızlıklarına işaret eden bu durum için en yakın sıhhat kuruluşundan tıbbi takviye alınması gereklidir.

Bıngıldağın Kapanması İçin Neler Yenir?

İlk 6 aylık sürecin sonrasında bebeklerde uygulanan beslenme usullerinde yapılan yanlışlar, bıngıldağın kapanmasını geciktirebilmektedir. D vitamini ve kalsiyum içerikli besinlere ek besinlerde dikkat edilerek bıngıldağın kapanması için ne yenmeli sorusuna karşılık verilebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir