Ana Kadın | Annelere özel kadın sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne/Çocuk
  4. »
  5. Çocuklara Vitamin Desteği Gerçek mu?

Çocuklara Vitamin Desteği Gerçek mu?

admin admin -
60 0

Çocuklara vitamin ve mineral desteği, gerekli olan durumlarda verilmelidir. Çocuğunuzun büyüme ve gelişmesinde bir sorun yokken, vitamin, mineral takviyesi vermeniz yersizdir. Bu mevzuda, doktora danışıp, çocuğunuzun ne çeşit vitamin mineral destekleri kullanması gerektiğini öğrenin. Bilinçsiz bir biçimde kullanılan vitamin ve mineral destekleri çocukta önemli sıhhat sorunları oluşmasına yol açabilir. Bu sıhhat meseleleri, çocuğun organlarının büyümesine, kalp, mide hastalıklarına, böbrek taşının oluşmasına ya da çocuğun cildinde çatlaklar meydana gelmesi üzere meselelerdir. Vitamin desteği yerine çocuğunuzun düzgün beslenmesine kıymet verin. Çocuğunuz her besin kümesinden kâfi seviyede alsın. Bunun için de çocuğunuza bir beslenme programı hazırlamalısınız.

Çocuklarda Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda vitamin ya da mineral azlığı kolay anlaşılmaz. Bunun için birden fazla analiz yapmak gerekir. Kaldı ki, yapılan analizlerde de yeniden kolay bir formda anlaşılamaz. Bu durumu en kolay formda anlayacak bireyler çocuğun ebeveynleridir. Ebeveynler, çocukların durumlarını en uygun anlayan şahıslardır. Anne ve baba, çocuğun gidişatında bir sorun olduğunu, fizikî ya da zihinsel açıdan çok çabuk yorulduğunu düşünüyorsa, çocukta vitamin yahut mineral eksikliği olabilir. Bu konuda, ebeveynlerin çocuğunu sağlıklı bir halde beslemesi gerekmektedir. Çocuk her besin kümesinden besleniyorsa ve yediği yiyecekler büsbütün doğalsa tekrar de sıkıntılar bitmiyorsa, bu husus doktora ayrıntılı bir formda açıklanmalıdır.

Çocuk Besin Desteği Kullanabilir mi?

Çocukta meydana gelen meselelerin kaynağı çocuğun vitamin ve mineral eksikliği ise tabip denetiminde besin ve vitamin desteği kullanabilir. Çocuk besin ve vitamin takviyesi kullanırken ebeveynler hayli ihtiyatlı davranmalıdır. Çocuk, kendi başına fazla dozlarda besin ve vitamin desteği alabilir. Anne ve babanın denetiminde çocuk, besin desteği kullanmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir