Çocuklar Neden İdrar Kaçırır? Sebepleri Tedavisi

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Eki 27, 2022 Yorum Yok

Çocuklarda idrar kaçırma sebepleri oldukça farklıdır. İdrar kaçırma olarak tabir edilen durum; bir ay içerisinde 2 geceden fazla yatak ıslatmak olarak tanımlanır. 5 yaşından sonra görüldüğünde sorun olarak kabul edilir. Çocuklarda idrar kaçırma; Çocuklarda gündüz idrar kaçırması ve gece idrar kaçırması olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu sıkıntıların nedenleri ve tedavileri birbirinden farklı olur. İdrar kaçırma sorunu 5 yaş ve üzeri çocukların yüzde 20’sinde görülmektedir. Bilhassa erken tedavi yolları ise 3 ay içerisinde düzelebilir. Tedavinin başlaması için ailelerin geç kalmadan doktora başvurması gerekmektedir.

Altına Kaçırmayı Engellemek için Yöntemler

Altına kaçırma nasıl önlenir sorusunun karşılığı için alt kaçırma sebeplerine dikkat etmek gerekmektedir. En sık görülen Altına kaçırma nedenleri ise:

  • Genetik sebepler bilhassa alt kaçırmaya yol açmaktadır. Bilhassa çocukluk devrinde anne ve babada alt kaçırma sorunları görülmüşse, çocukta da görülecektir.
  • Kilolu çocuklarda alt kaçırma sorunu daha sık görülmektedir.
  • Gece nefes alma sorunu olan çocuklarda alt kaçırma sorunları görülmektedir.
  • Aşırı etkin mesane, idrar kaçırmaya yol açabilir.
  • Psikolojik sebepler, idrar kaçırmaya yol açan en büyük meseleler ortasındadır. Bilhassa kardeş kıskançlığı, aile ortasındaki hengameler, istismar, mevt ya da okul-ev değişiklikleri çocuğun idrar kaçırmasına yol açabilir. Ruhsal problemlere yaklaşım, pedagoglar eşliğinde olmalıdır, aksi halde sorun kalıcı olabilir.

Çocuklarda İdrar Kaçırma için Hangi Doktora Gidilmeli?

Çocuklarda idrar kaçırma hangi kısım bakar için birinci olarak çocuk hastalıkları kısmına başvurmak gerekmektedir. Bu noktada tabip fizikî muayenenin yanı sıra analizlerle işeme sorunun altındaki nedeni tespit edecektir. Bu basamakta yapılacak olan tetkikler:

  • Üroflow testi: işeme sorunu olan çocuk, tuvaletteymiş üzere oturtulur, idrarını yaptığı yere yerleştirilmiş olan huniden mesane basıncı ve ne kadar süratle geldiği tespit edilir.
  • Böbrek ve idrar yolları ultrasonu ile idrar kanallarında rastgele bir enfeksiyon olup olmadığı tespit edilir.
  • Voiding sistoüretrografi ile bilhassa mesaneden böbreğe idrar kaçağı olup olmadığı denetim edilir.
  • Sintigrafi ile böbrek işlevleri tahlil edilir. Böbreklerde rastgele bir hasar olup olmadığına bakılır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir