Bebekler Nasıl Yanlışsız Emzirilir?

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Eki 26, 2022 Yorum Yok

Bebek emzirme prosedürleri özellikle yanlışsız bebek beslenmesi ve gaz sıkıntıları yaşamaması açısından ehemmiyet taşımaktadır. Bebeğin göğüste kalması faal olarak emzirme manasına gelmez. Bebeğin memeyi tam olarak kavradığından emin olmak gerekmektedir. Bebeği emzirirken nasıl tutmalı:

  • Bebek sol memeyi emerken, anne sağ elinin 4 parmağı göğsün altında kalacak formda emmeyi desteklemelidir. Daha sonra baş parmağı ile ortada göğsü üst aşağı ovalayarak süt akışını sağlamalıdır.
  • Meme başı ve kahverengi bölge, bebeğin ağzını dolduracak formda kalmalıdır.
  • Bebeği tutarken ve emzirirken, burun deliklerinin açık olmasına dikkat edilmelidir.

Bebek Nasıl Emzirilmeli?

Yenidoğan bebek emzirme teknikleri bebeğin sağlıklı ve tertipli beslenmesi için değerlidir. Bebeği en az 15 dakika boyunca emzirmek gerekmektedir. Birinci memeyi 15 dakika emdikten sonra ikinci memeyi de 15 dakika emmeli ve bu iki beslenme ortasında bebeğin gazı çıkarılmalıdır. Bebek ne kadar emzirilmeli sorusunun karşılığı ise 2-3 saatte bir olmasıdır. Bilhassa yeni dünyaya gelen bebekler 2 saat orta ile kesinlikle emzirilmelidir.

  • Emzirme sırasında rahat bir durumda olmanız gerekmektedir. Ayağınızın altına dayanak ve kolunuzun altına yastık alabilirsiniz.
  • Bebeğin sadece başı değil, tüm bedeni size dönük olmalıdır.
  • Bebekle göbek göbeğe temas etmeniz gerekir.
  • Bebeğiniz göğüs ucunun tamamını almalıdır. Birinci kavrama anında biraz acı duyulabilir lakin ritmik emmeye başlandığında acı duyulmamalıdır.
  • Emzirme tertibe girene dek iki göğüs de tertipli olarak verilmelidir.

Bebek Birinci Günlerde Hangi Sıklıkta Emzirilmeli?

Yeni doğan bebek hangi aralıklarla emzirilmeli iki saatte bir olmaktadır. Yeni doğan bebekler birinci 10 gün boyunca 2 saat üzere sık aralıklarla emzirilmelidir. Bebeğin sistemli olarak emzirilmesi, sindirim sisteminin de nizamlı olarak çalışmasını sağlayacaktır. Bilhassa birinci 20 günde, 2 -3 saat aralıklarla emzirme, gaz sorunlarının yaşanmaması için ehemmiyet teşkil etmektedir. Şayet bebek huysuzlanıyorsa, kâfi emmiyorsa, göğse geldiğinde çabucak uyuyor ya da çok kısa aralıklarla emmek istiyorsa, kâfi beslenmediği manasına gelebilir. Bu üzere durumlarda anne göğsünü sağabilir ve süt akışını başlatabilir. Emzirmeye her kezinde farklı göğüsle başlamanız değerlidir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir