Bebeğin Kalbi Ne Vakit Gelişir, kalp Atışı Ne Vakit Duyulur?

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Kas 03, 2022 Yorum Yok


Anne karnında bebek kaç haftalıkken kalp atışı başlar, fetusta kalp ne Vakit gelişir, 7 haftalık bebeğin kalp atışları duyulur mu ve daha fazlasını merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Fetal kalp gelişimi hamilelik boyunca ve hatta kısa bir müddet sonra devam eder. 5 haftada, embriyo birleşen iki kalp tüpü oluşturur. Kan bu tübüler “kalp” içinden akar ve kardiyak aktivite başlar. Bu tüpün kısımları gelecekteki kalbin bütün yapılarını oluşturmaya devam edecek. Sigara dumanından, alkolden ve kimi ilaçlardan kaçınmak üzere bebeğinizin gelişmekte olan kalbini korumak için yapabileceğiniz şeyler vardır.

Bebeğiniz ne Vakit kalp atışı geliştirir?​


Bir bebeğin kalp atışı, gebe kaldıktan 4 hafta sonra yahut nihayet adet devrinin birinci gününden 6 hafta sonra başlar.

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde, bebeğinizin kalp atışlarını görmek, beklediğiniz birinci dönüm noktalarından biri olabilir. Uzun mühlet beklemek zorunda değilsin. Bir bebeğin gelişmekte olan kalbi süratle çalışmaya başlar zira oksijenli kan ve besinleri öteki gelişmekte olan organlara ulaştırmak için gereklidir.

Fakat 6 haftalık gebeyken, kalp tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle embriyonik kalp tüpündeki hücreler kalp atışı yerine “kalp aktivitesi” olarak tanımlanır.

Bebeğinizin kalp atışını ne Vakit görebilirsiniz?​


gebe kaldıktan yaklaşık 4 hafta sonra yahut nihayet adet döneminizden 6 hafta sonra, embriyonun gelişmekte olan kalp tüpünün süratli titremesi ultrasonda görülebilir.

Birinci trimester ultrasonunuz varsa (belki daha Evvel bir hamilelik komplikasyonunuz olduğu için), kardiyak aktiviteyi bu kadar erken görmek mümkündür. Bu ultrason tıpkı vakitte kalp sorunlarını taramak için de kullanılabilir; bu, ailede doğuştan kalp sorunu hikayesi varsa Kıymetli olabilir.

Birinci ultrasonunuzda, hekiminiz gelecekteki kalp atışlarını göremiyorsa kalp hareketini görmek için Fazla erken olabilir. (Bu yaygın bir durumdur!) Bir “fetal kutup” (görünür embriyo) varsa ve kalp hareketi yoksa, düşük olabilir. Doğum uzmanınız yahut ebeniz , kişisel ultrasonunuzun ne manaya geldiği ve sonraki adımlarınızın ne olduğu hakkında sizinle konuşacaktır.

Bebeğinizin kalp atışını ne Vakit duyabilirsiniz?​

Erken bir ultrasonunuz yoksa, muhtemelen bebeğinizin kalp atışını 10 ila 16 hafta ortasında bir doğum öncesi muayene ziyaretinde duyacaksınız. Hekiminiz, bir ölçü jel ile karnınıza bastırılan Ufak bir el aygıtı olan fetal Doppler kullanacaktır. kimi rahminizin pozisyonu, bebeğiniz ve karnınızın formu kalp atışını bulmayı zorlaştırabilir.

Yetişkin bir kalp atışının tanıdık sabit “lub-dub” sesini duymayı bekliyorsanız, bir sürpriz içindesiniz. Birçok bayan, bebeklerinin kalp atışlarının sesini dört nala koşan atlara emsal formda tanımlar. Bunun nedeni, bebeğinizin kalbinin sizinkinden Fazla daha süratli atmasıdır, ortalama dakikada 110 ila 160 atış ortasındadır. (Yetişkinler için olağan bir dinlenme kalp atış suratı dakikada 60 ila 100 vuruştur.)

Yaklaşık 20 haftalık gebeyken , bebeğinizin kalp atışı steteskopla duyulabilir.

Hamilelikten Evvel ve hamilelik sırasında bebeğinizin kalbini nasıl destekleyebilirsiniz?​

Hamilelikten Evvel ve hamilelik sırasında sağlıklı kalmak için elinizden gelen her şeyi yapmak kıymetlidir. ancak bu hiçbir şeyin Aksi gitmeyeceğinin garantisi değil. Birtakım şeyler – doğuştan gelen kimi kalp kusurları üzere – Aka ölçüde denetiminiz dışındadır. Birtakım doğuştan kalp kusurları, diyabet üzere annenin sahip olduğu bir hastalıkla alakalı olabilir. diğer durumlarda, ailelerde kalp problemleri olabilir.

Yapabileceğiniz kimi Özel şeyler:

  • Sigara ve edilgen içicilikten kaçının. Bir sıra çalışma, sigara dumanı ile doğuştan gelen kalp (ve diğer) kusurlar ortasında kuvvetli bir irtibat olduğunu göstermiştir.
  • İlaçlara karşı dikkatli olun. Nizamlı ilaç kullanıyorsanız gebe kalmaya çalışmadan Evvel sıhhat uzmanınızla konuşun. ACE inhibitörleri, akne ilacı izotretinoin, lityum (psikiyatrik bir ilaç) ve varfarin (bir pıhtılaşma önleyici) üzere kimi ilaçlar kalp kusurları riskini artırır. Siz ve hekiminiz, altta yatan sıhhat sıkıntılarınızı bu Özel ilaçla Denetim etmenin, Ufak bir fetal kalp kusuru riskine değeceğine Bir arada karar verebilirsiniz. Fakat, çoklukla daha inançlı alternatifler vardır, bu nedenle hekiminizle seçenekleri keşfedin.
  • Herhangi bir kronik sıhhat durumunu yönetin. Örneğin, Hamile kalmadan Evvel şeker hastalığınız varsa, hamilelik öncesinde ve sırasında kan şekerinizi Denetim altına almak için adımlar atın. Gebelik öncesi Denetim dışı diyabet, doğuştan kalp kusurlarının önde gelen nedenlerinden biridir.
  • Alkol içmeyin. Araştırmalar, hamilelik sırasında alkole maruz kalmanın kalp kusurları ile Değerli ölçüde bağlantılı olduğunu göstermiştir. Hamilelik sırasında bilinen inançlı bir alkol ölçüsü yoktur.
  • Gerekirse, Hamile kalmadan Evvel kızamıkçık aşınızı yaptırın. Hekiminizi gebelik öncesi bir ziyaret için gördüğünüzde, çocukluk MMR aşınızdan hala bağışık olup olmadığınızı Denetim edebilirler. Bazen, bağışıklık azalır ve bayanlar hamilelik öncesi MMR güçlendiriciden faydalanır. (Hamilelik sırasında aşı olmamalısınız.) Hamilelik sırasında kızamıkçık olmak bebeğinizin kalp gelişimini etkileyebilir.
  • Ailenizde doğuştan gelen kalp problemleri hikayesi olup olmadığını hekiminize bildirin. Bebeğinizin kalbinin gelişimini izlemek için Özel ultrasonlar sipariş edebilirler.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir