Bazı Kadınlar Hiç Yaşlanmıyor

Aşk/İlişkiler, Genel, Güzellik Ağu 21, 2022 Yorum Yok

Çoğu insan yaşam süreci içinde yaşlanırken, bazı insanlar hiç yaşlanmaz.. Bilim adamları ‘genç yaşlılığı’ ve nedenlerini araştırırken bazı denekler kullandı. Deneklerden 38 yaşında olan bazı kişilerin 20 yaşlarında, bazılarının da 60 yaşlarında bir insanın sahip olduğu vücuda sahip olduğunu gözlemledi.

Kadınların Yaşlanmama Sebepleri?

Araştırmacılar yaşlanma hızını inceleyerek yaşa bağlı hastalıkları erkenden tespit etmeye ve bu şekilde erken tedavi yöntemleri geliştirmeyi amaçlamaktadırlar. Ulusal Ulusal Akademi Bilimleri Tutanakları Dergisi’nde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre fiziksel olarak 38 yaşına giren kişilerin biyolojik yaşları büyük değişkenlik göstermektedir.

Araştırmada 26 yaşında olan 1.000 deneğin kan damarları uyumu, böbrek ve karaciğer fonksiyonları, metabolizma ve bağışıklık sistemlerinin seviyesi gibi on sekiz biyolojik özellik incelendi ve ortaya bazı veriler çıktı. Ortaya çıkan veriler doğrultusunda her insanın yaşlanma hızının farklı olduğu anlaşıldı.

ABD’deki Duke Merkezi’nde yaşlılık alanında uzman olan Dan Belsky araştırmayla ilgili olarak şunları söyledi: ‘Bazıları çok hızlı bazıları ise çok yavaş yaşlanıyor. Deneklerde denge, güç ve motor beceriler test edildi ve yürüyüş mesafesi, merdiven çıkma, ağırlık kaldırma gibi fiziksel sınırlamaları hakkında bilgi aldıktan sonra katılımcılara özel uyarlanmış testler de uyguladık. Hızlı yaşlanan bireylerin daha zayıf ve güçsüz olduklarını tespit ettik. Ayrıca dengelerinin de gelişmemiş olduğunu gördük.’

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir