Antiinflamatuar Etki: Sütlü Kahve

Güzellik Oca 31, 2023 Yorum Yok

Sütlü bir fincan kahve kadar Yalın bir şeyin insanlarda antiinflamatuar tesiri olabilir mi? Görünüşe nazaran o denli, Kopenhag Üniversitesi’nden yeni bir araştırmaya nazaran. Proteinlerin ve antioksidanların bir kombinasyonu, bağışıklık hücrelerindeki anti-inflamatuar özellikleri iki katına çıkarır. Araştırmacılar, beşerler üzerindeki sıhhat tesirlerini inceleyebilmeyi umuyorlar.

Bakteriler, virüsler ve diğer yabancı hususlar bedene girdiğinde, bağışıklık sistemlerimiz bizi korumak için ak kan hücrelerini ve kimyasal unsurları konuşlandırarak reaksiyon verir. Yaygın olarak iltihaplanma olarak bilinen bu tepki, tendonlara ve kaslara çok yük bindiğinde de ortaya Menfaat ve üzere hastalıkların karakteristiğidir.

Polifenoller olarak bilinen antioksidanlar insanlarda, bitkilerde, meyve ve sebzelerde bulunur. Bu antioksidan kümesi ayrıyeten Besin sanayisi tarafından Besin kalitesinin oksidasyonunu ve bozulmasını yavaşlatmak ve böylelikle tat ve acılaşmayı önlemek için kullanılır. Polifenollerin bedende iltihaplanmaya neden olan oksidatif gerilimi azaltmaya Yardımcı oldukları için beşerler için sağlıklı oldukları da bilinmektedir.

Lakin polifenoller hakkında bilinmeyen Fazla şey var. Nispeten az sayıda çalışma, polifenoller, daha sonra tükettiğimiz besinlere karıştırılan proteinler üzere öbür moleküllerle tepkiye girdiğinde ne olduğunu araştırmıştır.

Yeni bir çalışmada, Besin Bilimi Bölümü’ndeki araştırmacılar, Kopenhag Üniversitesi Veterinerlik ve Hayvan Bilimleri Kısmı’ndan araştırmacılarla işbirliği içinde, polifenollerin proteinlerin Bina taşları olan amino asitlerle birleştiğinde nasıl davrandığını araştırdılar. Sonuçlar ümit verici.

“Çalışmada, bir polifenolün bir amino asitle tepkiye girmesiyle bağışıklık hücrelerindeki iltihaplanma üzerindeki inhibitör tesirinin arttığını gösterdik. Bu nedenle, bu kokteylin insanlarda iltihaplanma üzerinde de faydalı bir tesire sahip olabileceği açıkça düşünülebilir. Biz Araştırmayı yürüten Besin Bilimi Departmanından Profesör Marianne Nissen Lund, “Şimdi, başlangıçta hayvanlar üzerinde daha Çok araştırma yapacağız. Bundan sonra, beşerler üzerindeki etkiyi incelememizi sağlayacak araştırma fonu almayı umuyoruz” diyor.

Çalışma, Journal of Agricultural and Food Chemistry Akademik Mecmuası’nda yeni yayınlandı.

Enflamasyonla çabada iki kat daha iyi​

Araştırmacılar, polifenolleri proteinlerle birleştirmenin anti-inflamatuar tesirini araştırmak için bağışıklık hücrelerine Yapay enflamasyon uyguladılar. Kimi hücreler, bir amino asitle tepkiye giren Çeşitli dozlarda polifenoller alırken, öbürleri yalnızca tıpkı dozlarda polifenoller aldı. Bir Denetim kümesi hiçbir şey almadı.

Araştırmacılar, polifenoller ve amino asitlerin kombinasyonu ile tedavi edilen bağışıklık hücrelerinin, sırf polifenollerin eklendiği hücrelere nazaran enflamasyonla gayrette iki kat daha tesirli olduğunu gözlemlediler.

“Şu anda hücre deneylerinde anti-enflamatuar etkiyi gözlemlemiş olmak farklı. Ve açıkçası, bu sıhhat üzerindeki tesirleri daha detaylı bir formda manaya konusunda bizi daha Çok ilgilendirdi. Hasebiyle, bir sonraki adım, hayvanlar üzerindeki tesirleri incelemek olacak. ” diyor tıpkı vakitte çalışmanın kıdemli müellifi olan sıhhat ve Tıp Bilimleri Fakültesi Veterinerlik ve Hayvan Bilimleri Kısmı’ndan Doçent Andrew Williams.

Sütlü kahvede bulunur​

Araştırmacılar tarafından yapılan evvelki çalışmalar, polifenollerin et eserleri, süt ve biradaki proteinlere bağlandığını göstermiştir. Öbür bir yeni çalışmada, moleküllerin sütlü bir kahve içeceğinde de birbirine bağlanıp bağlanmadığını test ettiler. Hakikaten de kahve çekirdekleri polifenollerle doludur, süt ise protein açısından zengindir.

“Sonuçlarımız, polifenoller ve proteinler ortasındaki tepkinin incelediğimiz kimi sütlü kahve içeceklerinde de meydana geldiğini gösteriyor. Aslında, tepki o kadar süratli gerçekleşiyor ki, üzerinde çalıştığımız besinlerin hiçbirinde bundan kaçınmak güç oldu. şimdiye kadar,” diyor Marianne Nissen Lund.

Bu nedenle araştırmacı, tepkinin ve potansiyel olarak faydalı anti-inflamatuar tesirin, proteinler ve meyve yahut sebzelerden oluşan diğer yiyecekler birleştirildiğinde de ortaya çıktığını Hayal etmekte zorlanmamaktadır.

Marianne Nissen Lund, “Süt yahut yoğurt üzere bir ölçü protein eklediğinizden emin olursanız, Örneğin sebzeli bir et yemeğinde yahut bir smoothie’de emsal bir şeyin olacağını Düş edebiliyorum” diyor.

sanayi ve araştırma topluluğu, polifenollerin esas avantajlarını dikkate almıştır. Bu nedenle, en uygun kaliteyi elde etmek için besinlere hakikat ölçülerde polifenollerin nasıl ekleneceği üzerinde çalışıyorlar. Yeni araştırma sonuçları bu bağlamda da ümit verici:

Marianne Nissen Lund, “İnsanlar o kadar Çok polifenol emmediğinden, birçok araştırmacı polifenollerin bedendeki emilimini artıran protein yapılarında nasıl kapsülleneceğini araştırıyor. Bu strateji, polifenollerin anti-enflamatuar tesirlerini artırma üzere ek bir avantaja sahip” diye açıklıyor Marianne Nissen Lund…

Araştırma Danimarka Müstakil Araştırma Fonu tarafından finanse ediliyor ve Almanya’daki Dresden Teknik Üniversitesi ile işbirliği içinde yürütülüyor.

Polifenol Gerçekleri​

  • Polifenoller, beşerler için Değerli olan doğal olarak oluşan bir antioksidan kümesidir.
  • Vücudumuzdaki sağlıklı kimyasal hususların ve organların oksidasyonunu önler ve geciktirir, böylelikle onları hasar yahut yıkımdan korur.
  • Polifenoller Türlü meyve ve sebzelerde, çayda ve kahvede bulunur.
  • Antioksidan özelliklerinden Dolayı polifenoller Besin sanayisinde Özellikle yağların oksidasyonunu en üye indirgemek, besinlerin kalitesinin bozulmasını önlemek, tatsızlık ve acılaşmayı önlemek hedefiyle kullanılmaktadır.

Hikaye Kaynağı:
tarafından sağlanan . Not: İçerik, tarz ve uzunluk için düzenlenebilir.


Dergi Referansları :

  1. Jingyuan Liu, Mahesha M. Poojary, Ling Zhu, Andrew R. Williams, Marianne N. Lund. Fenolik Asit-Amino Asit Eklentileri, anne Fenolik Asitlerle Karşılaştırıldığında Makrofajlarda Besbelli İmmünomodülatör Tesirler Gösterir . Tarım ve Besin Kimyası Dergisi , 2023; DOI:
  2. Mahesha M. Poojary, Michael Hellwig, Thomas Henle, Marianne N. Lund. Polifenoller ve proteinler ortasındaki kovalent bağ: Kafeik asit-sistein ve klorojenik asit-sistein eklentilerinin sentezi ve bunların süt içeceklerinde ölçüsünün belirlenmesi . Gıda Kimyası , 2023; 403: 134406 DOI:

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir