Anne karnındaki bebeğin beyin gelişimi ne zaman başlar?

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Kas 09, 2022 Yorum Yok

Bebeğinizin beyni, hamileliğin erken periyodunda, döllenmeden yalnızca üç hafta sonra gelişmeye başlar ve hamileliğiniz boyunca devam eder. Üçüncü üç aylık periyot, Aka gelişmelerin gerçekleştiği ve bebeğinizin beyninin tartısının üç katına çıktığı periyottur. Folik asit almak ve omega-3 açısından Varlıklı balıkları içeren istikrarlı bir diyet yemek, hamilelik sırasında ve sonrasında desteklemeye Yardımcı olabilir.

Bebeğinizin beyninin gelişmeye başlayan birinci Aka organlardan biri olması muhtemelen şaşırtan değildir. Fakat çocuğunuz 20’li yaşların başına gelene kadar büyümeye devam edeceğini bilmiyor olabilirsiniz!

Beyin ve omurilik Bir arada merkezi hudut sistemini oluşturur. Beyin kafatası içinde, omurilik ise 33 başka kemikten (omur) oluşan esnek bir omurilik içinde yer alır. Bir hudut ağı omurilikten ayrılır ve bu hudutlar Türlü organlara sinyaller gönderir ve onlardan bilgi alır.

Erken fetal beyin gelişimi​

Birinci kısım, döllenmeden yalnızca üç hafta sonra, nöral plaka ismi verilen oval halli bir doku diski olarak gelişir. Bu erken ( 5 haftalık Hamile ), bebeğiniz Ufak bir iribaş üzere görünen bir embriyodur ve hudut plakası ortadan baştan kuyruğa gerçek iner.

Bu hafta boyunca, plakanın kenarları yükselir ve birbirine gerçek katlanır ve bebeğinizin omurgası ve beyni olacak nöral tüpü oluşturur. Bu noktada tüpün uçları Aleni kalır ve beyin tüpün zirvesinde şekillenmeye başlar. Tabana yakın, sonunda kuyruk kemiği olacak yapıdır.

6 haftalık Hamile olduğunuzda, nöral tüpün iki ucu büsbütün kapalıdır ve tüpün doruğunda beyin üç alandan oluşur:

  • Ön beyin, düşünme ve sorun çözme üzere belli beyin işlevlerini Denetim eden serebruma dönüşür.​
  • Orta beyin, görsel ve işitsel bilgilerin işlenmesinde yer alır.​
  • Arka beyin, istikrar ve uyumu yöneten serebellumun yanı Dizi bedenin kan basıncı ve kalp suratı üzere otomatik aktivitelerinin Denetim merkezi olan medullaya dönüşür.​

Bebeğin hudut sistemi nasıl gelişir?​

Gelişen nöral tüpün kenarları boyunca yer Meydan nöral kresttir. Bu zirve, beyin ve omurilikle Bir arada bedenin her tarafına yayılan milyonlarca hududu meydana getirir.

8 haftalık hamilelikten itibaren, bu sonlar yalnızca birbirleriyle değil, tıpkı vakitte kaslar ve diğer dokular ile gözler ve kulaklar üzere organlarla da temas kurar. 12 haftada hudutlar, refleks davranışlara neden olan Yalın sinyaller göndermeye başlar. mesela bebeğinizin parmakları açılıp kapanabilir ve ayak parmakları kıvrılabilir. Bebeğiniz ayrıyeten göz kaslarını kısabilir ve ağzıyla emme hareketleri yapabilir.

Yaklaşık 28 haftaya kadar, hudutlar belirlenmiş organlarıyla irtibat kurar, böylelikle bebeğinizin işitme, koku ve tat alma duyuları çalışmaya başlayabilir. Birtakım hudut hücreleri, hudutlar ortasındaki sinyalleri hızlandıran miyelin ismi verilen bir yalıtım materyali kılıfı geliştirir. Miyelin üçüncü trimesterde oluşmaya başlar ve doğumdan sonra ve yetişkinliğe kadar devam eder.

Beyin gelişimi boyunca gerçekleşse de, beyin yükü üç katına çıktıkça nihayet üç aylık devirde nitekim yüksek vitese geçer. Bu nihayet haftalarda beyin, kafatasında daha Çok yer kaplamadan ekstra yüzey alanı sağlayan derin oluklar da geliştirir. Bu buruşuk Hariç katman serebral korteks olarak bilinir.

Bebeğinizin beyni doğumda ne kadar uygun çalışıyor?​

Yenidoğan bebeğiniz, minik nöral plakadan tam teşekküllü hudut sistemine kadar inanılmaz büyümeyi yansıtan her türlü büyüleyici yetenekle donatılmış olarak gelir:

  • Kendinizi test edebileceğiniz Fazla Çeşitli reflekslere sahip olacaklar. Örneğin, bebeğinizin yanağını okşarsanız, başını size yanlışsız çevirir ( köklenme refleksi ). Parmağınızı ağzına koyun ve otomatik olarak emmeye başlayacaklar (emme refleksi). Bebeğinizi ayakları yere değecek formda dik tuttuğunuzda, Ufak adım atma hareketleri yapacaktır (adım atma refleksi).
  • Bebeğiniz sesinizi tanıyabilir ! Üçüncü üç aylık periyottan itibaren, Ufak çocuğunuz konuşmalarınızı dinleyebilir ve doğduklarında, başkalarına karşı sizin sesinizi net bir halde tercih edeceklerdir. Ufak çocuğunuz sizi duyduğunda başını bile çevirecek.
  • Bebeğinizin bir oyuncağa yahut televizyona bakmakla birebir derecede ilgileneceğini düşünebilirsiniz, lakin araştırmalar bebeklerin Özellikle insan yüzlerine Ahenk sağladığını ve bunları rastgele dizaynlara tercih ettiğini gösteriyor.

Ve unutmayın ki, bebeğinizin beyni doğumdan sonra da büyümeye devam ettiğinden, beynin farklı kısımları ortasında her gün yeni sinirsel temaslar oluşur ve bu da çocuğunuzun büyüyen bilgi, Bellek ve tecrübe deposuna katkıda bulunur. Akıllı bir bebek yetiştirmeye nasıl Yardımcı olabileceğinizi öğrenin.

Fetal beyin gelişimini desteklemek için yapabilecekleriniz​

  • Hamilelik sırasında (ve hatta öncesinde) bir desteği alın. Folik asit, beyin ve omuriliğin gelişimi için Fazla Kıymetli olan bir B vitaminidir. Kâfi folik asit almak, spina bifida ve anensefali üzere nöral tüp defekti riskini azaltır. Nöral tüp Fazla erken gelişir (birçok bayan Hamile olduğunu bile bilmeden), bu nedenle uzmanlar Hamile kalmaya başlamadan en az bir ay Evvel günde 400 mikrogram folik asit almanızı önerir. Kimi doğum öncesi vitaminlerinden alabilir yahut farklı bir destek olarak alabilirsiniz.
  • Haftada 2 ila 3 Sefer pişmiş balık yiyin. Balık – Özellikle somon üzere yağlı balıklar – yağ asitleri içerir, bu da araştırmalara nazaran bebeğinizin hamilelik ve çocukluk devrinde beyin gelişimini takviyeler. Mevzumuza göz atın.

Fetal beyin gelişimi hafta hafta​

Hamilelik haftası Dönüm noktası
5 hafta Nöral plak oluşur.
6 hafta Nöral tüp oluşur ve kapanır. Beyin artık üç bölgeden (ön beyin, orta beyin ve arka beyin) oluşmaktadır ve ventriküller oluşmuştur.
8 hafta Bir hudut ağı bütün bedene yayılmaya başlar.
12 hafta Fetal refleksler mevcuttur.
28 hafta İşitme, koku alma ve dokunma duyuları gelişmiş ve fonksiyoneldir.
28 ila 39 hafta Beyin yükü üç katına Menfaat ve beyin nöronları için daha Çok yüzey alanı sağlamak için beyinde derin oluklar gelişir. Miyelin birtakım hudut yolları boyunca gelişmeye başlar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir