Anayasa Mahkemesi, Türk uygar Kanunu’nun 187. hususu iptal etti!

Genel Nis 28, 2023 Yorum Yok

Anayasa Mahkemesi, Türk uygar Kanunu’nun 187. hususu iptal etti. Bu kararlar birlikte, artık evlenen bayanlar kocasının soyadını kullanmak zorunda olmayacak.

Diğer bir sözle, evlenen bayanlar, isterlerse evlenmeden evvelki soyadlarını Biricik başına kullanabilecekler. Bu kanunun kaldırılmasından Evvel bir bayan evlenmeden evvelki soyadını kullanmak istediğinde, kocasının soyadına ekleyerek alabiliyordu. Biricik başına kullanmak isterse dava açması gerekiyordu. Lakin bu kanun ile Bir arada artık bayan evlendikten sonrada soyadını Biricik başına kullanabilecek.

Anayasa Mahkemesi’nin bayanın soyadı kararından satır başları;

  • Erkekler evlendikten sonra sırf evlilik öncesi soyadlarını kullanabileceği halde bayanların evlilik öncesi soyadlarını Biricik başına kullanamaması cinsiyet temelli farklı muameledir.
  • Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, bayanın evlendikten sonra eski soyadını Biricik başına kullanmasına müsaade verilmemesinin hak ihlali olduğuna karar vermiştir.
  • Yargıtay içtihat geliştirerek dava açan bayanların evlilik öncesi soyadlarını Biricik başına kullanabileceğine karar vermektedir. Bu hakkı kullanmak isteyen her bayanın dava açması beklenemez.
  • Ortak soyadı taşımayan eşlerin aile bağlarının korunamayacağı söylenemez.
  • Kadınların evlendikten sonra soyadlarını değiştirmek zorunda tutulamaz.

Erkeğin soyadı olmasa da ortak soyadı mümkün

Kararda AYM tarafından 187. husustaki kurala ait, “Erkek evlendikten evvelki soyadını evlendikten sonra da Biricik başına kullanabildiği halde, kuralla bayanın evlenmeden evvelki soyadını evlendikten sonra lakin kocasının soyadının önünde kullanabileceği öngörüldüğünden karşılaştırmaya uygun halde emsal durumda olan eşler ortasında cinsiyet temelinde farklı muamelenin yapıldığı açıktır.” tabirleri kullanıldı.

Nüfus kayıtlarındaki karışıklığın önlenmesi ve Irk bağının sağlıklı bir formda tespit edilmesinde halk faydası bulunduğu lakin bunun sadece bayanın erkeğin soyadını kullanmasıyla sağlanamayacağı belirtildi. Laf konusu halk faydasının sağlanması için TC kimlik numaralarına ve nüfus hizmetlerinde kullanılan bilişim teknolojilerine işaret edildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir