Ağlayan Bebek Nasıl Sakinleştirilir? 5S Kuralı Nedir?

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Eki 26, 2022 Yorum Yok

Ağlayan bebeği sakinleştirmek için ABDli çocuk doktoru Harvey Karp; 5S kuralını türetmiştir. Çocuklarının ağlamalarının altında her vakit karınlarının acıkmasının ya da gaz sancısının olmadığını, bu yüzden ağlayan çocuğun sakinleştirilebilmesi için bu metodun uygulanması gerektiğini söylemektedir.

Harvey Karp’ın 5S Kuralı Nedir?

Harvey Karp’ın 5S kuralı şu formdadır:

  • Swaddling (Kundak yapmak): Kundak sıkı bir biçimde değil, çocuğun içerisinde rahat edebileceği bir biçimde yapılmaktadır ve çocuk 5 aylık olana kadar da bu biçimde sürdürülmelidir. Beyaz gürültü denen ses de çocuk uyurken odada kesinlikle çıkmalıdır.
  • Side/Stomach position (Bebeği yana çevirmek): Bebek kucağa alınmalı ve yüzü aşağıya bakarken, kendisi sağa gerçek yatırılıp tutulmalıdır.
  • Shushing (Şşşşt demek): Bebeğin kulağına, anne karnındaki gürültülü ortamı hatırlayıp rahatlayabilmesi ismine şşşşt denmelidir.
  • Swinging and jiggling (Hafifçe Sallamak): Anne karnındaki hareketi hatırlatıp rahatlamasını sağlamak emeli ile, bebeğin başı elin altında tutularak sallanır.
  • Sucking (Emmesini sağlamak): Emzik kullanılarak emmesi sağlanır.

Bebekler Kucağa Alıştırılmalı Mıdır?

0-6 ay ortası bebekler kendilerini en inançta kucakta iken hissederler ve bu bebekleri kucağa alıştırmak yanlış değildir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir