Olağan Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır? Doğum Sancısı Belirtileri

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Eki 26, 2022 Yorum Yok

Normal doğum sancılarını anlamak ebeveynlerin hakikat vakitte hastaneye gitmeleri için doğumun başlayacağı sinyalinin anlaşılabilmesi ile eş manalı kabul edilir. Bilhassa birinci doğumunu yapacak anne adaylarının en huzursuz olduğu mevzuların başında gelen doğum vaktinin gerçek anlaşılabilmesi olağan doğum sancılarının verdiği ileti anlaşıldığında endişelenmeye mahal vermeyecektir.

Doğum Sancısı Belirtileri Nelerdir?

Doğum sancısı olarak bilinen rahim kasılmaları, iki tip doğum sancısı bulunması nedeniyle anne adayları tarafından karıştırılabilmektedir. Doğum sancısı nasıl başlar belirtileri sorusunun cevap bulabilmesi için bu iki doğum sancısı incelenmelidir:

  • Yalancı Doğum Sancısı: Doğuma az kaldığını gösteren ancak gerçek doğum sancısı olmayan yalancı doğum sancısını olağan doğum sancısı ile ayırt etmek zorlaşabilir. Gebelik sonunda gerçekleşen yalancı doğum sancısı bebeğin başının anne adayı pelvis kemiğine dayanmasından kaynaklanmaktadır.
  • Normal Doğum Sancısı: Karnın alt bölgelerinden kasıklara yayılan ve ani saplanma halinde gözlemlenen olağan doğum sancısı ise bebeğin doğum kanalında ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. Sancıların sıklaşması ile birlikte suyun gelmesi ve hafif kanama gözlenmesi olağan doğum sancısının ayırt edici özelliğidir.

Doğum İçin Ne Vakit Hastaneye Gidilmelidir?

Normal doğum sancıları hastaneye gitme vaktinin geldiğini haber verir. Gebeliğin son devrinde görülen ve doğum sancısı şiddeti neye benzer sorusuna karşılık bulunarak seçilmeye çalışılan olağan doğum sancılarını şiddetinden anlamak yanlışsız değildir. Her bayanın farklı karakteristik yapıya sahip olması, doğum sancısının şiddetini de etkilemektedir. Olağan doğum sancısı;

  • Hafif olarak başlayarak şiddetlenir.
  • Gebeliğin 35. Haftası ile birlikte hissedilebilir.
  • Karınla birlikte bel, kasık ve sırta vurur.
  • Başlangıçta 2 – 3 saatte bir gelen olağan doğum sancısı, doğum yaklaşması ile birlikte 10 – 15 dakika sıklığında gözlenerek doğum sancısı kaç dakikada bir gelir sorusu ile ayırt edilebilir.
  • Nişan ismi verilen kanama ve suyun gelmesi ile birlikte doğum sancısı, doğumun başladığının belirtileridir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir