İğne Oyasının Amacı Nedir?

Anne/Çocuk, Genel, Moda Eyl 26, 2022 Yorum Yok

Merhaba hanımlar, bu yazımızda sizlere iğne oyasının ne olduğunu, nerelerde kullanıldığı ve hangi amaçlara hizmet ettiği şeklinde bilgiler vereceğiz. İğne oyasıyla ilgili birçok söylenti olmasına rağmen, henüz herkesin tam anlamıyla bilmediğini varsayıyoruz.

İğne Oyası Nedir?

İğne oyası, insanların var oluşundan bu yana gelen, etrafını ve hayatını güzelleştirme, süslemek amacının güdüldüğü, özellikle bulunduğu mekanların ve giysilerin süslü olmasının bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. İğne oyası olarak karşımıza çıkan ve ciddi bir emek ve birikim isteyen bu süslemeler; günümüzde daha çeşitli ve geniş bir yer kaplamaktadır. Daha önceki yıllara baktığımız zaman, insanlar bu kadar popülerleştirmemiş olsa da, son zamanlarda eskilere olan dönüş ve bağlılığın artmasıyla birlikte, iğne oyası da tekrar tekrar gündeme gelmiştir.

İğne oyası, nerelerde kullanılacak diye gelecek bir soruya ise, çok geniş yanıtlar verebiliriz. Örnek vermek gerekirse, evinizdeki oda takımlarında, yatak örtülerinde, kadınların kullandığı eşarp ve başörtülerinde, abajurlarda ve panoların kenarlarında, bluzlar ve gecelik yakalarında, mendil süslemelerinin temelinde, masa örtülerinde ve bohçalarda rahatlıkla kullanılabilecektir.

İğne oyası, çok çeşitli olmasıyla birlikte, tamamen yapanın zevkine bağlı olarak değişiklikler ortaya koyabilmenize de olanak sunmaktadır. Oldukça çeşitli bir sayıya çıkartılabilecek olan iğne oyası, kadınların büyük emekleri sonucu ortaya çıkıp, örgünün en üst düzey hali olarak da bildirebiliriz. En iyi iğne oyalarının modellerine ise, yine forumumuzdaki diğer konulara bakarak ulaşabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir