Havuçları Saklama Koşulları

Anne/Çocuk, Genel Eyl 06, 2022 Yorum Yok

Maydonoz giller familyasından olan havuç, etli kökleri ve A vitamini yönünden zengin deposuyla tanınan bir bitkidir. Havuç o denli faydalıdır ki birçok rahatsızlığa da şifa olmaktadır.

Pazara gittiğimizde evi yığınla sebze ve meyveyle doldururuz. Satın aldığımız birçok ürün yenir ve öteki hafta gelmeden erkenden biter. Biri hariç: Havuç

Havuç genelde kıymeti bilinmeyen sebzelerden biridir. Eğer elinize alıp kıtırdatarak yeme alışkanlığınız yoksa sebzeliğin en kıyısında kenarında unuttuğunuz ve boynunu bükük bıraktığınız bir sebzedir havuç.. Havucun kaderi midir bilinmez ama buzdolabında en uzun süre kalan sebze nedir diye anket yapılsa, kapı kapı dolaşılıp buzdolapları kontrol edilse hiç kuşkusuz havuç açık ara farkla liste başına oturur.

Bu kadar uzun süre buzdolabında kalan bir sebzenin raf ömrünü uzatmak ve vitamin değerlerini korumak için yapmanız gereken şeyler var.

Havuçları Nasıl Daha Uzun Ömürlü Saklarsınız?

– Havuçların kabuklarını soyun ve dilimleyin.

– 3 dakika şoklama yapın.

– Şoklama yapmayı bilmiyorsanız yapacağınız çok basit bir işlem var. Kaynar suyun içine havuçları bir süzgeç yardımıyla yatırın. 3 dakikanın sonunda havuçları bu sudan çıkartın ve soğuk suyun altına tutun. Şoklanma işlemi bu kadardır.

– Şoklanma işlemi bittikten sonra poşetlere doldurun ve ağızlarını sıkıca kapatın.

– Bu şekilde dondurucuya kaldırın.

– Bu havuçları 1 yıl boyunca tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir