Hamilelikte Sağ Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Eki 26, 2022 Yorum Yok

Hamilelikte böbrek ağrısı nedenleri farklılık göstermekte olup sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Hamilelikte böbrek ağrısı sıklıkla karşılaşılan bir durum olmasına karşın enfeksiyondan kaynaklı oluşuyorsa bebeğe ziyan verme mümkünlüğü ve düşük mümkünlüğü epeyce yüksektir. Böbrekler bedenin istikrarını korumakla vazifeli olan en kıymetli organlardan bir adedidir. Kanın filtrelenmesi ve toksinlerin bedenden atılması açısından hayati değer taşımaktadır.

Hamilelik Devrinde Böbrek Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte böbrek ağrısı bebeğe ziyan verir mi sorusunun karşılığı böbrek ağrısına sebep olan nedenlere nazaran değişiklik göstermektedir. Hamilelik periyodunda böbrek ağrısına sebep olan etkenler şu biçimde sıralanabilmektedir;

  • İdrar yolu enfeksiyonu: Böbrek ağrısının altında yatan temel nedenlerden bir tanesi idrar yolu enfeksiyonudur. Hamileliğin 6 ila 24. hafta aralığında sık rastlanılmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonunun hamilelik periyodunda tedavisi için antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.
  • Böbrek enfeksiyonu: İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmediğinde böbrek enfeksiyonuna yol açmaktadır. Böbrek enfeksiyonu hamilelikte sağ böbrek ağrısına şiddetli formda yol açabilmektedir.
  • Böbrek taşı: Böbrek taşları idrar yolunun içine sıkıştığında şiddetli halde böbrek ağrısına sebep olabilmektedir.
  • Böbrek kanseri: Bu kanser böbrekte hücrelerin denetimsiz biçimde büyümesine sebep olmaktadır. Hamilelik periyodunda böbrek ağrısı sebeplerinden biri böbrek kanseri olabilmektedir.

Hamilelikte Böbrek Ağrısını Geçirmenin Yolları

Hamilelik periyodunda hissedilen böbrek ağrısının sebepleri farklılık gösterebilmektedir. Hissedildiği vakit kesinlikle bir doktora başvurulması gerekmektedir. Uygulanacak kimi kolay yollarla hamilelik devrinde böbrek ağrısını hafifletmek ya da geçirmek mümkün olacaktır. Bu usuller şu formda sıralanabilmektedir;

  • Bol sıvı tüketilmelidir. Böbrek ağrısını hafifletmek için en tesirli sistemlerden bir adedidir.
  • Sıcak su torbası kullanmakta ağrıyı azaltma konusunda tesirlidir.
  • Yoğurt tüketmek bilhassa böbrek enfeksiyonları için epeyce yararlıdır.
  • Doktor tarafından önerilen ilaçların sistemli tüketimi yararlı olacaktır.
  • Sarımsak, elma, kızılcık suyu tüketmek yararlı olacaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir