Hamilelikte Gaz Neden Olur, Nasıl Geçer?

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Eki 26, 2022 Yorum Yok

Hamilelikte gaz nedenleri başında yaşanan hormonal ve fizyolojik değişimler yer alır. Bu periyotta salgılanan progesteron hormonu sindirim sistemi kaslarında gevşemeye neden olmakta, gebelik ilerledikçe rahmin büyüyerek mide ve bağırsaklara baskı yaparak gaz sorununun temelini oluşturmaktadır. Gebelik devrinin olağan seyirleri ortasında yer alan ve hamilelikte gaz sancısı yaşayanların sıkıntı bir periyottan geçmesine neden olan bu sorunla başa çıkmanın yolları bulunmaktadır.

Gebeliğin Hangi Periyodunda Gaz Sancısı Görülür?

Gebelik devrinde hormonal ve fizyolojik değişimler gebeliğin birinci devirlerinden itibaren yaşanmaya başlar. Bu değişimler gaz oluşumunun gebeliğin erken devirlerinde meydana gelmesine ve doğuma kadar sürmesine yol açar. Gebelikte gaz sancısı kaçıncı haftada olur sorusuna birinci 4 hafta içerisinde cevabı verilerek gaz sorunu ile haşır neşir olunacak uzun bir periyodun bulunduğuna dikkat çekilebilir.

Hamilelikte Gaz Sancısına Neler Düzgün Gelir?

Hamilelik sürecinde gazla başa çıkabilmenin birinci yolu beslenme ve tertipli idmandan geçer. Az az ve sık yemek yenmesi ve yemek yerken hava yutulmaması gaz oluşumunu önlemenin birinci adımı olmakla birlikte;

  • Karbonatlı ve asitli içeceklerin tüketilmemesi,
  • İnek sütünün çok tüketilmemesi,
  • Yapay tatlandırıcılardan uzak durulması,
  • Nohut ve kuru fasulye üzere bakliyat tüketiminde çoka gidilmemesi,
  • Mercimek, turşu, turp ve lahana tüketiminin sonlandırılması,
  • Aşırı baharatlı yiyeceklerden kaçınılması

Gebelik devrinde beslenme kaynaklı gaz oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Gebelik antrenmanları, yürüyüş yapmak ve hareket etmek de sindirim sistemini hızlandırarak gaz oluşumunu önleyebildiği üzere ek olarak hamilelikte gaz giderici bitkilerden takviye alınabilir. Gebelik periyodunda bebeğe ve anne adayına rastgele bir ziyan vermeyecek gaz giderici bitkilere ise melisa, kuşburnu, ıhlamur, nane, papatya ve rezene örnek gösterilebilir. Bu bitkilerden hazırlanan çaylar gebelik periyodunda birebir gün içerisinde farklı iki bitki çayı olmamak üzere tüketildiğinde gaz oluşumunu önleyebildiği üzere gaz sancılarına düzgün gelmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir