Çocukları Korkularından Nasıl Kurtarırsınız?

Anne/Çocuk, Genel Eyl 27, 2022 Yorum Yok

Günümüz şartlarında çocuk büyütmek, ciddi anlamda büyük bir sorumlulukla birlikte, muhteşem bir tecrübe gerektiriyor. Bunun temel sebeplerinden birisi de, çocuklarımızın ne kadar sağlıklı bir nesil olacağıyla doğru orantılıdır. İnsanların güvenemediği, ipsiz sapsız bir insan olmaktansa, daha çok uğraşıp, daha sağlam eğitim verip ve korkularını yenerek, daha sağlıklı bireyler haline getirebilirsiniz.

Çocukluktan başlayan korkular, bazen doğuştan gelen durumlar olmakla beraber, bazen de ailelerin ve yakın çevrelerin çocukları sakinleştirmek ve korkutmak amacıyla yaptığı yanlışlardan meydana gelmektedir.

Çocukları Korkularından Kurtarın

Çocukken yaramaz olan bireyleri, cinlerle, perilerle veya iğneci teyzelerle korkutmak gibi adetleri olan Türk halkından yetişen çocukların, bu gibi durumlardan zaman sonra bile kurtulamaması oldukça olağandır. Örneğin, iğneden korkan bir nesil yetişmesinin asıl sebebi, aslında bireylerin çocuklarını sıklıkla iğneyle tehdit etmesi ve sonucunda iğnenin; çok acı veren ve korkutucu bir faktör olduğunu aşılamalarından geçmektedir.

Peki bu korkuları çocuklarımızda nasıl yeneriz? Çocuklarımızın yaşadığı korkuları öncelikle tespit etmek çok önemlidir. Tespit etmeden işe başlanması demek, doğru sonuca ulaşamayacağınız gibi, kötü sonuçları da tetikleyecektir. Bunun önüne geçmek adına, öncelikle gözlem ve soru cevaplar yardımıyla, çocuklarımızın korkularını tespit işlemini sağlamalıyız.

Tespit ettikten sonra işlerimiz kolaylaşacaktır. Yine aynı örnekten gidersek, iğneden korktuğunu öğrendiğimiz çocuklarımızı iğneye alıştırmak için, öncelikle kendimiz iğne vurularak veya vurulmuş gibi yaparak, en azından kötü bir şey olmadığını ve kendinizin de bundan nasibinizi aldığınızı göstermeniz önem teşkil edebilir. Çocuğunuz sizden gördüğü her şeyi örnek olarak algılayacağı için, bu gibi durumlarda sizlerden yardım beklemesi ve öncülük yapmanız oldukça önemlidir.

Diğer bir örnekse, çocuğunuzun karanlıktan korkusu olabilir. Bu korkusunu yenmek için yine, karanlık bir odaya kendiniz güle oynaya girdikten sonra, keyifli bir biçimde çıkarak, ona aslında kötü bir durum olmadığını gösterebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir