Çocuklarda Polen Alerjisi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Eki 27, 2022 Yorum Yok

Çocuklarda bahar alerjisi nin ana sebebi, bahar periyodunda ortaya çıkan polenlerdir. İlkbahar aylarında ortaya çıkan polenler sebebiyle, çocuklarda burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, nezle, hapşırık üzere alerjik nezleler görülmeye başlar. Ayrıyeten gözlerde sulanma, kaşıntı üzere durumlar sonucunda da göz alerjisi belirtileri görülmektedir. Bu tipteki semptomlar, çocuklarda polen alerjisi belirtileri olarak bedellendirilmektedir. Bilhassa alerjik yatkınlığa sahip olan çocuklarda, bahar periyotlarının gelmesiyle ortaya çıkan polenler, bağışıklık sisteminin harekete geçirerek, teneffüs yolunu etkilemektedir. Böylelikle çocuklarda göz ve burun iltihaplanmaları oluşmaktadır.

Çocuklarda Polen Alerjisi Başlangıcı

Çocuklarda polen alerjilerinin belirtileri, genel olarak bahar mevsiminin birinci ayı olarak nitelendirilen mart ayında ortaya çıkmaya başlar. Birinci olarak ağaç polenlerinin ortaya çıkmasıyla kendisini belirli eden polen alerjisi, bilhassa çocuklar için önemli riskler doğurabilmektedir. Polenler sebebiyle oluşmakta olan alerjik göz nezlesi, çocuk yaşlarda kendisini muhakkak etmeye başlamaktadır. Polenler sebebiyle gözlerde kızarıklık ve sulanma üzere şikayetlerin oluşumu erken teşhis edilmezse, çocukların gözlerini kaybetmesine sebep olabilir. Bu kadar önemli sonuçlara uzanan rahatsızlık, polen alerjisi ilaçları sayesinde tedavi edilmektedir.

Çocuklarda Polen Alerjisi Tedavisi

Çocuklarda bahar alerjisinin tedavisi için derhal bir uzmandan yardım almak gerekir. Çocuk ve bebeklerde bahar alerjisi belirtilerinden rastgele birisine rastlanıldığı vakit, mümkünse alerji tedavileri konusunda uzmanlaşmış bir doktor tercih edilmelidir. Zira alerjik rahatsızlıkların tedavisi, hayli zahmetli ve uzun bir süreçten geçmektedir. Çocuklarda polen alerjisinin tedavisi için, bağışıklık destekleyicileri kullanmanın pek yararı yoktur. Hastane tarafından yapılacak cilt testleri, kan tahlilleri ve teneffüs testleri üzere süreçler sonucunda, alerjinin tipi belirlenmelidir. Daha sonrasında ise antihistaminik ilaçlar, kremler ve öbür tedavi sistemleriyle alerji denetim altına alınmaya çalışılır. Bebeklerde polen alerjisi belirtileriyle karşılaşmamak ismine, erkenden polen alerjisi aşısını yaptırmak akla yatkın bir önlem olacaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir