Çocuklarda Bit Sorunu Nasıl Çözülür

Anne/Çocuk, Genel Eyl 03, 2022 Yorum Yok

Kafa bitleri nedir ?

Kafa bitleri diğer parazitler gibi hastalık taşımayan ancak kaşıntıya neden oldukları için ciddi deri yaralarına neden olarak kişiden kişiye bulaşarak geçerler. Ciddi bir sağlık sorunu olmasa da ciddi bir toplumsal problemdir. Kafa bitleri uçamaz, saç dışında herhangi bir yerde 1 saatten fazla yaşamazlar. Mobilyalar ya da kıyafetlerimizin üzerinde gezemezler. Ancak üst üste asılan okul paltolarından birbirlerine geçerler ve genelde kafa kafa temasta hızla geçerler. Bitler yetişkinlerde değil çocuklarda görülen bir durumdur.

Bitlerden nasıl kurtulursunuz?

Kafa bitkileri çeşitli kimyasal yöntemlerle geçirilmeye çalışılır. Çocuğunuzun 1 yaşından küçük olması durumunda bu kimyasal yöntemleri uygulayamayacaksınız. Zaten sorun değil. 1 yaşındaki çocukta çok fazla saç yoktur ve diğer akranları ile sıkı fıkı değildir henüz. Çocuklar genelde kreşte bitlenirler ve sosyal ortamlarda birbirlerine geçirirler. Eğer çocuğunuz 1 yaşın altındaysa bitlerle kendiniz mücadele etmeyin. Bir sağlık kuruluşuna görünün.

Bitlerden kurtulmak için kullandığınız kimyasalların göze değmemesi gerekmektedir. Ayrıca bu ilacı saatlerce koklamamalısınız. Kimyasal tedavi yöntemleri kesinlikle üzerinde yazan talimatlara göre uygulanmalıdır. Çocuğunuzun üzerinde eter ya da haşere ilacı kullanmayınız. Ayrıca gazyağı da kullanmamalısınız.

Kimyasal işlemlerden sonra saç kurutma makinesi ile saçları kurutmayın. Isı sayesinde kimyasal madde etkisizleşecektir. O nedenle sadece sürün ve bekleyin.

Tedaviden sonra saçlarınızı en az 2 gün yıkamayın. Kalan bit ölülerini de bit tarağı yardımı ile temizleyin.

 

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir