Çocuk kitabı nasıl seçilir?

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Şub 22, 2023 Yorum Yok

Çocuk kitabı nasıl seçilir? Yaz tatilinde çocukların daha Çok kitap okuyup okuma alışkanlığını pekiştirmesini istiyorsanız onlar için kitap seçerken birçok noktayı göz önünde bulundurmalısınız. Tekliflerimiz, bu hususta daha isabetli tercihler yapmanızı sağlayabilir. Bir göz atmakta fayda var.

Çocuk kitabı nasıl seçilir?​

1. Yaşa Müsait Seçimler Yapın​

Çocuklar için alınacak kitaplarda en Değerli konu, yaşa Müsait seçimler yapmaktır. Şimdi okumayı bilmeyen çocuklar için neden-sonuç bağını irdeleyen, tabiattan örneklere yer veren masallar idealken okumayı yeni öğrenen bir çocuğa ince, fotoğraflarla desteklenmiş hikayeler Müsait olacaktır. ıslak biraz daha büyüyüp 10’u geçtiğinde ise tanınan macera serileri tercih edilebilir.

2. alaka Alanlarını Önemseyin​

Çocuğunuz okumayı pek sevmiyorsa şimdi onun stiline hitap eden yanlışsız kitabı bulamamış olabilirsiniz. Bunun için denemekten korkmayın. Yaşa Müsait macera serileri, hayata dair felsefi nazar açıları taşıyan masallar, hatta harika kahramanlarla dolu çizgi romanlar… Seçimi yaparken çocuğun İlgi alanlarını es geçmeyin.

3. tabir Lisanı Okumayı Sevdirir​

çok didaktik ve öğretici anlatımlar, Özellikle 10-12 yaşlarındaki çocuklar için Çok öğretici olacağından pek tercih edilmez. Kitabın çocukları yakalayacak genç bir lisanı olması, okuma alışkanlığı kazandırmak için ülküdür. Çocukların karakterle özdeşleşebilecekleri anlatımlar her Vakit daha İlgi alımlı olacaktır.

4. İdeolojiye Dikkat!​

Çocuğunuz için alacağınız kitabın öncelikle sizin gözetiminizden geçmesi gerekir. Kitabı alırken genel bir tarama yapıp satır ortalarına dikkat etmelisiniz. Çocuğunuza rastgele bir ideoloji aşılayamaya çalışacak öğretiler sunan kitaplardan Irak durmakta fayda var.

5. Düş Dünyasını Zenginleştirin​

Çocukların ufkunu genişletmek için Hayal dünyasının hudutlarını zorlayacak öyküler tercih edebilirsiniz. Albert Einstein’ın şu kelamı her şeyi açıklıyor: Şayet çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız onlara peri masalları okuyun. Şayet onların daha zeki olmasını istiyorsanız onlara daha Fazla peri masalı okuyun.

6. Çocuğunuzun Fikrini Alın​

Muhakkak bir yaşa gelip okuma alışkanlığı kazanan çocuklar, kendilerini muhakkak içeriklere daha yakın hissedebilir. Bu mevzuda seçimi yaparken onların fikirlerini önemsemelisiniz. Ayrıyeten siz de beğendiğiniz ve çocuğunuzun okumasını istediğiniz kitapları onlara önerebilirsiniz. Bu Fikir alışverişi çocuğunuza ne kadar değer verdiğinizi de yansıtacaktır.

7. Kütüphane Oluşturun​

Çocuklarınızın okuduğu ya da okuyacağı kitaplardan onlara Özel bir kütüphane oluşturmak, daha Fazla okumaları konusunda onları teşvik edecektir. Bu kütüphaneden arkadaşlara ödünç kitaplar verebilir, kitapları geriden gelen kardeşe saklayabilir ya da çocuğunuz büyüdüğünde bu kitapları bir okulun kütüphanesine bağışlayabilirsiniz.

8. misal Olun​

Çocuklarınıza okuma alışkanlığı kazandırmanın en Kıymetli yolu, meskende kitap okuyan Öbür insanların olmasıdır. Şayet siz bir kitap kurduysanız çocuğunuz da hiç farkında olmadan çokça kitap okuyacak demektir. Bu yüzden ona Örnek olup boş vakitlerinizi okuyarak değerlendirmenizi öneririz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir