Çocuğun Kağıt Yemesi Olağan Midir, Sebebi Nedir?

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Eki 27, 2022 Yorum Yok

Çocuğun kağıt yemesi olağan bir davranış değildir. Birebir vakitte bu durum çocuğun merak hissinden kaynaklanan bir durum da değildir. Çocuğun birden fazla sefer kağıt yerken görülmesi, çocukta Pika sendromu olduğunun habercisidir. Pika sendromu ise, bir çeşit davranış bozukluğudur ve Türkiye’de en çok Orta Anadolu Bölgesi’nde görülür.

Pika Sendromu Nedir?

Pika sendromu çocuklarda ve yetişkinlerde; kil, toprak, bez, boya, kül, kağıt, kahve, kum, kireç ve sünger üzere unsurları yeme isteğinin oluşması sonucu ortaya çıkar. Tekrar etme riski olan bir sendromdur. Çocukta daima yabancı hususları yeme dürtüsüne neden olur.

Pika Sendromunun Tesirleri ve Sebepleri Nelerdir?

Pika sendromu birden fazla vakit başta demir olmak üzere; demir, çinko ve bakır eksikliğinden ortaya çıkabilir. Bu hususların eksikliği gelişim geriliğine neden olur ve ayrıyeten Pika sendromuna yakalanmış bir çocukta kansızlık da vardır. Beslenme bozukluğu, bilhassa boya yiyen çocuklarda kurşun birikimi ve sindirim sistemi sorunları de Pika sendromuna yakalanan çocukların başına gelebilecek sorunlardandır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir