Bebeklerin Ağız Sağlığı Nasıl Yapılmalıdır ?

Anne/Çocuk, Sağlıklı Yaşam Ağu 16, 2022 Yorum Yok

Bebeklerde diş gelişimi henüz fetüsken başlar. O nedenle bebeklerin dişlerine ve ağız sağlığına çok dikkat edilmelidir. Bebeklerin dişleri doğumdan sonra da delmek suretiyle çıkarlar.

Diş çıkartan çocuklarda uyku sorunları, hafif ateş ve öksürük gibi durumlar görülmektedir. Bebekler genelde 6-8 aylıkken diş çıkarmaya başlarlar. Bebeklerin ilk dişlerini çıkarmaya başladığı zamandan itibaren ağız ve diş bakımı özenle yapılmalıdır.

Bebeklerin Ağız ve Diş Temizliği Nasıl Yapılmalıdır ?

  • Bebeklerin çiğnemek amacıyla kullandığı dişler ıslak bir tülbent ile sabah akşam temizlenmelidir. Bebeklerin arka dişleri çıktıktan sonra diş fırçasına geçilmelidir.
  • Bebek ilk yıllarda diş fırçalamak istemeyecektir. Ancak siz sabırla ona diş fırçalama alışkanlığı kazandırmalısınız ve diş fırçalama eylemini eğlenceli bir hale sokmalısınız.
  • Çocuklar tam detaylı diş temizlemeyi bilmedikleri için sadece ön yüzlerini yıkarlar ve arkaları unuturlar. O nedenle çürük oluşumunun önüne geçmek için çocuklara dişlerinin arka taraflarının fırçalanması gerektiği öğretilmelidir.  Hata çocuklarla beraber dişlerin arka taraflarını fırçalayacakları teknikler anlatılmalıdır.
  • Çocuklar için üretilen diş fırçası ve macunlarından alınması gerekmektedir. Naylon ve yumuşak kıllardan oluşan fırçalar satın alınmalıdır. Sert kıllı fırçalar çocuğunuzun canını acıtabilir ve çocuğunuzu diş fırçalamaktan soğutabilir. Ayrıca çocukların diş yüzeyleri hassas olduğu için sert fırçalar çocuklarınızın dişlerini aşındırabilir.
  • Çocuklarınızın fırçaları 6 ayda bir aşındığı için her 6 ayda bir diş fırçalarını yenilemelisiniz. Diş macunu da 2 yaşından sonra kullanılmaya başlanmalıdır.

 

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir