Bebeklerde Salya Görülme Nedenleri

Anne/Çocuk Ağu 17, 2022 Yorum Yok

Bebeğinizde Neden Salya Görülür ?

Bebekler 2 aydan sonra salya akıtmaya başlarlar. Bu son derece doğal bir durumdur. Salya akar çünkü bebeklerin ağzında tükürüğü tutacak bir şey yoktur. Dişler de olmadığı için yutkunma anında bazı salyalar yutulacak ancak bazıları da akacaktır. Bebeklerin salyaları 2 aylıkken akmaya başlar ve dişlerin tamamının çıkmasına kadar da sürer.

Diş çıkardıktan sonra bebeklerin ağızlarından salya gelmesi bir süre daha devam eder. Bu durum biraz da burun tıkanıklığına ya da alerjik bir sorunun olduğuna işarettir. Normalde dişlerin tamamının çıkmasının ardından salya akışının durması gerekmektedir. Ancak hala devam ederse alerjiden ya da burun tıkanıklığından şüphe ediniz.

Bazı bebeklerde salya akıtma durumu diğer bebeklere göre daha fazladır. Bunun durumunu insanlar genelde diş çıkarma olarak yorumlarlar. Oysa bununla bir ilgisi yoktur. Bazı bebekler yetişkinler kadar tükürük salgılayabilirler. Tükürük bezleri buna müsaittir.

Yetişkinler kadar tükürük salgılayan bir bebek de bir kısmını yutsa da kalanı muhakkak dışarıya atmak zorunda kalacaktır. İşte bu nedenle salya kaçınılmazdır.

Salya akışının fazla olması diş çıkarmayı işaret etmemektedir. Sizler bu durumdan memnun kalmadıysanız ve kaygı duymaya başladıysanız bebeğinizi bir doktora götürmeniz en yerinde karar olacaktır.

Salya akışı ciddi bir rahatsızlığın nedeni değildir. Ancak durmazsa ve hala salyası akmaya devam ederse o zaman burun tıkanıklığı sorunu var demektir. Bunu çabucak geçirebilirsiniz. Ancak alerji testleri yaptırmayı da ihmal etmeyin.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir