Anne Sütü Nasıl Arttırılır? Anne Sütü Neden Kesilir?

Anne/Çocuk, Aşk/İlişkiler, Cinsellik, Gebelik, Genel, Güzellik, Moda, Sağlıklı Yaşam Eki 26, 2022 Yorum Yok

Anne sütünü arttırmak isteyen bir kişi; protein ve kalsiyum yüklü beslenmelidir. Kahvaltı öğününü asla atlamamalıdır. Kuru incir, pekmez, ıspanak, pazı, kara lahana üzere besinleri sık sık tüketmelidir. Çiğ sebzelerden, şekerli içecek ve tatlılardan, fazla çay ve kahve tüketiminden kaçınmalıdır.

Anne Sütü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anne sütü hakkında bilinmesi gerekenlerden kimileri şunlardır:

  • Memenin çalışma prensibi, boşaldıkça dolmak üzerine heyetidir. Her ne kadar birinci haftalarda hormonal olsa da, sonraki haftalarda mekanik bir işleyişle doldukça üretim sağlar.
  • Yeterli derecede kalori ve sıvı alındığında evvel annenin gereksinimleri karşılanır, sonra süt üretimi gerçekleşir. Şayet kâfi derecede kalori ve sıvı alınmaz ise; annenin muhtaçlığı karşılandıktan sonra süt üretimi gerçekleştirilemez.
  • Pompa ile süt sağıldığında çıkan ölçü, bebeğin emdiğindeki çıkan ölçüden çok daha azdır.
  • Çocuk ile kurulan yakınlık, süt üretimini arttıran bir durumdur.
  • Emzirmeye başlandıktan sonra birinci üç süt üretimi bir sistem içerisinde olmuyor ama üç aydan sonra yalnızca bebeğe yetecek kadar süt üretilmeye başlanıyor.
  • Regl periyodunda süt üretimi öncesine nazaran daha az oluyor.
  • Memeden süt sızması durumunun yetecek kadar süt üretilmiş olmasına bağlı olduğu bir yanılgıdır. Bu durum göğüs ucunun yapısı ile ilgili bir durumdur.

Anne Sütü Neden Kesilir?

Düzensiz beslenen, gerilim altında olan, ağır ıstırap yaşayan annelerin sütlerinde azalma yahut kesilme görülmektedir. Annenin sütü azalmış dahi olsa emzirmesi önerilmektedir. Göğüs ucu ile ilgili bir sorun olması durumunda doktora başvurulmalıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir