ADIDAS KANYE WEST İLE PARTNERLİĞİNİ SONLANDIRDI

Genel, Moda Eki 26, 2022 Yorum Yok

Adidas, Kanye West ile olan bağlarını kopardı. West’in son periyotta yaptığı yorumlar ve karıştığı polemikler sebebiyle Adidas, dokuz yıllık mutabakatını sonlandırma kararı aldı. Salı sabahı partnerliğin sonlandırıldığını duyuran Adidas, internet sitesi üzerinden, “Markamız antisemitizme ve başka her türlü nefret telaffuzuna müsamaha göstermiyor” yazarak açıkladı.

“Ye’nin son yorumları ve aksiyonları kabul edilemez, nefret dolu ve tehlikeliydi ve şirketin çeşitlilik ve kapsayıcılık, karşılıklı hürmet ve adalet pahalarını ihlal ediyordu” diye devam eden Adidas, “Kapsamlı bir incelemenin akabinde şirket, Ye ile olan iştirakini derhal feshetme, Yeezy markalı eserlerin üretimini durdurma ve Ye ve şirketlerine yapılan tüm ödemeleri durdurma kararı aldı. Adidas, adidas Yeezy koleksiyonunu derhal durduracak” diye ekledi.

Ayrılığın akabinde, Adidas, dördüncü çeyrek satışlarında $246 milyonluk bir düşüş iddia ediyor. The Washington Post’a nazaran Yeezy muahedesinin yılda $2 milyar getirdiği iddia edilirken, West ve Yeezy ile paydaşlık 2013 yılında yapılmıştı.

Adidas iştirakinin sonu, Balenciaga’nın geçen hafta West’ten ayrıldığını açıklamasının yanı sıra West’in yetenek ajansı CAA’nın onu bırakmasının akabinde geldi. Geçen ay, Gap de Kanye West ile tüm bağlarını kopardığını açıklamıştı. West’in açıklamalarına karşı birçok ünlü seslerini yükseltirken, eski eşi Kim Kardashian da “Nefret telaffuzları hiçbir vakit mazur görülemez. Yahudi toplumuyla birlikte duruyorum ve onlara yönelik vahim şiddet ve nefret dolu telaffuzların bir an evvel sona ermesi için davette bulunuyorum” diyerek bir Tweet atmıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir