23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili bilinmesi gerekenler

Genel Nis 25, 2023 Yorum Yok

Çocukken heyecanla bugünü bekleyip çeşitli aktivite ve gösterilerle kutladığımız, ezberlediğimiz marşları son ses koro halinde zevkle söylediğimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hakkında bilmeniz gerekenleri hiç düşündünüz mü? İşte sizlere 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

  • Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ulusal bayramıdır. Türkiye’de 1921′” den itibaren “23 Nisan Milli Bayramı adıyla kutlanmaya başlandı. Kanunî adı “Çocuk Bayramı” olmasa da çocuklara neşeli bir gün geçirtme ve Himaye-i Etfal Cemiyeti’ne gelir yaratma amacıyla 1927’den itibaren çocuk bayramı olarak kutlanmaya başlandı.

  • Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun UNESCO’nun 1979’u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatması ile bu bayram uluslararası düzeye taşındı.

  • 1921’de çıkarılan 23 Nisan’ın Milli Bayram Addine Dair Kanun ile, Türkiye’nin ilk ulusal bayramı olmuştur. Bayram, kanunen halen Osmanlı saltanatı hüküm sürdüğü bir dönemde ortaya çıktı. 23 Nisan 1922’de Ankara’da yapılan ilk kutlamalarından itibaren çocukların ön plana çıktığı bir bayram oldu.

  • 1979 yılında düzenlenmeye başlayan TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği, 23 Nisan’ı tüm dünya çocuklarının kutladığı bir bayram haline getirmeyi amaçlayan bir şenliktir. İlkine yalnızca SSCB, Irak, İtalya, Romanya, ve Bulgaristan’ın katıldığı şenlik, günümüzde yaklaşık 50 ülkenin çocuklarının katılımıyla düzenlenmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir